Gea Velthut-Sokka • 24. oktoober 2004 kell 22:00

Kuusalu vald rendib noortekeskuse ruume volikogu esimehe seafarmi käest

Keset Kuusalu alevikku asuva vana stiilse köstrimaja külge vene ajal ehitatud hooneosa mõjub võõrkehana.

?Oleks meil viis miljonit krooni vaba raha, võiks teise korruse peale ehitada ja anda hoonele köstrimajaga sarnase stiili. Aga mida pole, seda pole,? arutles Märtson ümber hoone jalutades ja aknast sisse piiludes. ?Meie? all mõtleb ta nii valda kui ka OÜd Hinnu Seafarm, mille juht ja üks osanikke ta on. Vallavolikogus tegutseb Märtson juba alates 1996. aastast.

1996 oli Hinnu Seafarmile hea aasta. Äri läks hästi ning firma kosus jõudsalt. Kui vana kolhoosi lasteaia heas kohas asuv hoone müüki läks, ei mõelnud Märtson kaua. ?Tollal polnud mul mingit plaani, mida sellega peale hakata,? tunnistas Märtson.

Maja seisiski poolteist aastat tühjalt, kuni tekkis füüsilisest isikust ettevõtja, kes soovis sinna spordisaali rajada. Sead tõid endiselt kasumit ja nii leidis Märtson, et võib ju ka muu tegevusega kätt proovida. Seafarm remontis maja ära, kompanjon ostis aeroobika- ja jõusaali sisseseade ning asus treeninguid läbi viima.

?Mõned aastad läksid normaalselt ? kasumit ei teeninud, kuid miinusesse ka ei jäänud,? meenutab Märtson. ?Noored harjusid siin käima.?

Siis hakkas aga ettevõtmine kiratsema, elektri hind ning Tallinnast kohale sõitvate treenerite palgad tõusid kiiremini kui harrastussportlaste osavõtutasud. ?Vastastikusel kokkuleppel me enam renditasu ei küsinud, siis leidis aga projekti vedaja hoopis teise töö ning 2003. aasta lõpus otsustasin ära ? selle asja panen seisma. Ei tasu enam ära,? rääkis Märtson.

Nagu tellimise peale saatis vallavanem 2004. aasta veebruaris Märtsonile kirja sooviga alustada läbirääkimisi hoone ostmiseks või rentimiseks. Tänavu aprillis otsustas vallavolikogu võtta 140ruutmeetrise hoone tähtajatult rendile hinnaga 35 krooni ruutmeetri eest ehk 60 000 krooni aastas ning teha majast osa valla noortekeskusest.

Volikogu esimees Märtson taandas ennast hääletamise ajaks ametist. ?Palusin vallavanemal ekstra uurida ja konsulteerida, kas siin võiks leida kohta näpuga näitamiseks ja korruptsioonis kahtlustamiseks. Midagi ei leitud,? kinnitab Märtson, et tema süda on puhas.

?No kuulge, Hinnu Seafarmi käive on üle 20 miljoni. Kuidas saab 50 000 krooni ettevõtet kuidagi mingis suunas mõjutada. Pealegi on üürisumma väike ? tehtud arvestusega, et ehituskulud 11 aasta jooksul tagasi teenida,? selgitab ta.

Vallavanem Herko Suntsi sõnul ei olnud vallal muud alternatiivi. ?Valla elanikel pole mujal spordiga tegelda. Lihtne lugu,? nentis ta. ?Kuni meil oma spordihoonet ehitatud pole, tuleb ruume rentida volikogu esimehelt.?

Hetkel kuum