Börsiülevaade: Hansapank pole Eesti Telekomist kallim

25. oktoober 2004, 10:16

Hansapanga aktsia viimaste päevade rekordsaju valguses on hakatud muret tundma aktsia võimaliku ülehinnatuse pärast. Eriti põdeda minu arust ei maksaks.

Võrreldes Eesti Telekomiga või Kesk- ja Ida Euroopa pangandussektoriga ei tundu aktsia küll üle hinnatud.
Nii Eesti Telekomi kui ka Hansapanga P/E (hinna/tulu) suhted on pea võrdsed. Esimesel viimase kaheteist kuu tulemuste põhjal 16,7 ja teisel 16,5. Ehk siis ettevõtete turuväärtus võrdub 16-17 aasta kasumiga.
Eesti firmade kohta justkui suured näitajad. Erinevalt Eesti Telekomist aga Hansapanka vaid Eesti ettevõtteks pidada ei saa.

Hansapank on määratlenud oma aastaraamatus ära ettevõtte keskpikad finantsprojektsioonid. Nende hulgas on vähemalt 20% omakapitali tootlus ja vähemalt 10% maksu-eelse kasumi kasv. Kui esimesega suudaks ka Eesti Telekom tulevikus toime tulla siis teise näitaja saavutamine on kahtlane.

Samuti on Hansapanga turuväärtus Eesti Telekomist kordasid suurem ja ettevõte välisinvestorite hulgas populaarsem.

Ka minevikus on Hansapanga kasv olnud Eesti Telekomist märksa kiirem.
Esimesena mainitud 2004. aasta tulud (intressitulu ja komisjoni- ja teenustasutulud) ja puhaskasum peaks tulema vastavalt 2,4 ja 3,1 korda suuremad kui viis aastat tagasi. Eesti Telekomi käive ja kasum on viie aastaga kasvanud aga vaid 50% võrra.

Võrreldes Hansapanka Kesk-ja Ida Euroopa pankade hinna/tulu või hinna/raamatupidamisväärtuse suhetega võib tõdeda sama. Kui panga aktsia on üle hinnatud siis on ka kogu turg üle hinnatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing