Sirje Niitra • 25. oktoober 2004 kell 22:00

Sakslased jagasid kogemusi taastuvenergia osas

Saksamaal on taastuvenergia osakaal kogu energiatootmises praegu üle 10 protsendi, 1998. aastal oli see veel 4,7 protsenti. Üle 8 miljoni sakslase kasutab oma majapidamises rohelist energiat. Corinna Klessmann Saksa energiaagentuurist rääkis, et selles sektoris saab tööd 130 000 inimest ehk kaks korda enam kui viis aastat tagasi ja kasv on olnud väga kiire.

Eriti edukas on Saksamaa tuuleenergia tootmises. Riigis on üle 50 tuuleenergia seadmeid tootva ettevõtte, millest viie esindajad osalesid ka seminaril. Riigi põhjaosas on selle energialiigi osakaal kogu tarbimisest 35 protsenti.

Kuna tuuleenergias ei saa areng enam sama kiiresti jätkuda, on praegu trend maa pealt vette ehk hüdroenergia arendamise suunas. Tuuleparkides vahetatakse aga senised väikesed generaatorid suuremate vastu.

Saksamaa suurimas, Klettvitzi tuulepargis, mis asub riigi lõunaosas, töötab 38 turbiini, millest igaühe võimsus on 1,6 MW.

Saksamaa on esirinnas ka biokütuste kasutamises energia tootmiseks. 2002. aastal oli seal üle saja tahkel biokütusel töötava jõujaama, kuid paljud kasutavad ka biogaasi. Riigis on mitu suurt biomassi tehast.

Eestis peab aastaks 2010 olema taastuvenergia osakaal kogu energiatarbimises 5,1 protsenti, praegu on see kümme korda väiksem. Juurdekasv tuleb põhiliselt tuuleparkidest, mille rajamiseks on tänaseks Eesti Energiale esitatud 16 taotlust.

Hetkel kuum