Barroso võttis aja maha

Sirje Rank 28. oktoober 2004, 00:00

Tõenäosus oli liiga suur, et parlament kogu 25-liikmelise meeskonna eelkõige Itaalia volinikukandidaadi Rocco Buttiglione vastuolulise isiksuse pärast maha hääletab.

?Mul on vaja rohkem aega, et asja kaaluda ja läbirääkimisi pidada,? ütles Barroso, ?tänane ?ei? ei oleks kasulik ei Euroopale ega institutsioonidele.?

Uue ettepaneku lubas Barroso esitada lähinädalatel.

Hääletuse edasilükkumine tähendab, et senine Romano Prodi juhitud komisjon jätkab kohusetäitja rollis vähemalt novembri keskpaigani, mil toimub järgmine Euroopa Parlamendi täiskogu istung. Esialgse kava järgi pidi uus koosseis, sealhulgas Siim Kallas asepresidendi kohal, ametisse asuma 1. novembril.

Parlamendi sotsialistid, liberaalid ja rohelised olid aga vahetult hääletuse eelõhtul hoiatanud, et ei toeta Barroso Komisjoni, kui justiits- ja siseküsimuste portfell on ette nähtud Rocco Buttiglionele.

Viimane pälvis parlamendi pahameele varjamatult tauniva suhtumisega homoseksualismi ning konservatiivsete väljaütlemistega naiste ja üksikemade aadressil.

Praegu ei ole veel teada, kas Barroso piirdub portfellide ümberjagamisega või tuleb muudatusi ka Komisjoni koosseisus. Lisaks Buttiglionele pidasid parlamendisaadikud küsitavaks Hollandi, Taani, Ungari ja Läti voliniku sobivust vastavalt konkurentsi-, põllumajandus-, energeetika ning maksuvoliniku ametikohale.

?See võib olla nagu Pandora laeka uuesti avamine,? kommenteeris Marco Incerti Euroopa poliitikauuringute keskusest CEPS.

Kuni tänaseni ei olnud Euroopa Parlament veel kunagi takistanud Euroopa Komisjoni ametisse asumist. Küll aga sundis parlament 1999. aastal Romano Prodi eelkäija Jacques Santeri juhitud komisjoni korruptsioonisüüdistustega tagasi astuma.

Tekkinud vastasseis ja võimuvaakum heidavad varju reedel Roomas toimuvale pidulikule sündmusele, kus Euroopa Liidu liidrid kirjutavad ühiselt alla ELi põhiseaduslikule leppele.

Euroopa Komisjoni asepresidendiks esitatud Siim Kallase sõnul on praegune olukord ebamäärane.

?Barroso võttis ettepaneku tagasi, aga millised muudatused ta meeskonnas teeb, ei tea,? ütles Kallas. ?Kõik on ebamäärane.?

Millal Barroso oma meeskonna uuesti kinnitamiseks esitab, ei osanud Kallas öelda. ?Tähtaegadest pole juttu olnud, et mitte suruda ennast mingitesse raamidesse,? ütles Kallas. ?Ise arvan, et üritatakse seda siiski teha nii kiiresti kui võimalik.?

Seni jätkab Kallas komisjoni liikmena.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing