Urmas Vaino • 28. oktoober 2004 • 3 min
Jaga lugu:

Ehete kinkimise lihtne kunst

Kingituste aeg, teisisõnu jõulud, ei ole mägede taga. Õige pea on aeg hakata mõtlema, kuidas oma lähedastele rõõmu valmistada. Kui isetegevusest ehk kingituste valmistamisest käsitsi on juttu olnud juba eespool, siis olgu siinkohal väikeseid mõtteteri neile, kes plaanivad kinkida midagi säravat ja hinnalist.

Ehted on alati kindla peale minek. Kalli inimese säravad silmad on vaatepilt, millest niisama lihtsalt ei ole keegi meist valmis loobuma. Et kinkimise rõõmust pool jääb kinkijale, siis on järgnev praktiline ka neile, kes kinkimisega omaenda meeleolu püüavad parandada.

Gemmoloog Heli Kuulman paneb esimese asjana südamele, et ehteid ei kingitaks juhuslikult. ?Mingi ehe võiks kingituseks olla? printsiip paistab tema sõnul kohe läbi.

?Mul on käinud siin küll selliseid naisi, kes tulevad ja soovivad asju vahetada,? kurdab Heli mõnevõrra ebameeldiva olukorra pärast, mis küll kellelegi rõõmu ei valmista. Minu väite, et päris täpses mõõdus sõrmust ei saa ju salaja osta, tõrjub ta sama resoluutselt kui aasta parim pritsimees tuld. Nimelt saab sõrmuse suurust muuta, loomulikult siis, kui on valitud õiget tüüpi sõrmeehe. Sellise vajaduse tekkimisvõimalusest peaks müüjat kindlasti eelnevalt teavitama, et vältida hilisemaid probleeme. Kui sõrmus jääbki väikeseks, siis tuleks kindlasti esimese asjana pöörduda ehte müünud kaupluse poole, mitte tõtata juhuslikku ja ettejuhtuvasse ?teeninduspunkti?.

Olulisemaks kui kullakoormat, paremaks kui hõbevara peab Heli Kuulman aga seda, et mees või naine, kes oma südamesõbrale kingitust ostma asub, teaks, mis kaaslasele sobib ja mis mitte. Siis, kui kingituse planeerijal ei jagu julgust ja maitset otsustada, mis passib ja mis mitte, piisab sellestki, kui osata müüjale kingituse saajat kirjeldada.

?Sugugi mitte viimane abinõu sellises keerulises olukorras, kui oma kallimat kirjeldada ei oska, on ka kaasavõetud foto,? kinnitab gemmoloog ja hoiatab samas, et parem, kui oma kaasat kingiostmisele kaasa ei võetaks. Sest nii võib kõik hoopis ebamugavalt lõppeda. Vahel juhtub ikka, et salongi astub paar, kes on ehtekinkimise omavahel varem kokku leppinud. Siis aga, kui ollakse juba ühte ja teist pikemalt kaalunud, võib kingituse tegijat tabada ?okk ? kaaslane kuulutab pakutava liiga kalliks ja arvab, et jäägu ost parem tegemata. Heli Kuulman peab seda madala enesehinnangu küsimuseks ja ütleb, et tunneb sellises olukorras alati naisele kaasa. Meeleolu on aga rikutud mõlemal, nii sellel, kes tahtis kinkida, kui ka tema kaaslasel.

Lõpetuseks julgustab Heli kinkima ehteid ka meestele. ?Tänapäeva äririietus on üsna sama vitsaga löödud,? arvab Heli Kuulman ja kinnitab, et hästi valitud ehe tuleb niisuguses olukorras appi. Kes veel kui mitte meest hästi tundev naine võiks oma ehtimise teadlikkusele ja mehe tundmisele tuginedes kinkida midagi sellist, mis aitaks kaasal ?mustades ülikondades meeste? seltskonnas natukenegi isikupärasemana mõjuda.

Ehtedisain on moevooludest mõjutatud kindlasti samal määral kui rõivaste disain. Ehk pisut enamgi, sest just ehtekunstnikud on need, kes peavad tähelepanelikult jälgima, mida kolleegid rõivamaailmas planeerivad. Ajutine iseseisev mõtlemine ja vastuvoolu ujumine antakse vahel isegi andeks, kauaks ei õnnestu isepäisel ehtekunstnikul kindlasti pinnale jääda. Hetkel elab ehtedisain romantilises ajastus. Moes on soojad toonid ja värvid. Ometi tuleb igaühel oma lemmikstiil ise leida, rõhutab gemmoloog Heli Kuulman.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt