Mis on peidus riigi kingikapis

Tiina Kolk 29. oktoober 2004, 00:00

?Kingitustega on alati hea võimalus tutvustada oma maad ja kunsti,? ütleb Vabariigi Presidendi Kantselei avalike suhete talituse juhataja Katrin Mesilane.

Presidendi kantselei valmistab ette Eesti Vabariigi presidendi ja tema abikaasa kingitused ehk niinimetatud riiklikud kingitused. Veel võib president viia visiitide käigus kingitusi linnapeadele, ülikoolidesse, ametiasutustesse, ettevõtetesse. Delegatsiooni kingituste eest on vajadusel hoolitsenud ka välisministeerium.

?Oleme püüdnud teha nii, et kingituses oleks oma sõnum. Näiteks on Eesti tekstiilikunstnik kudunud visiiditeemalise vaiba. On viidud ka siidimaale, skulptuure, eesti graafikat, nahkehistööd, leitud midagi, mis puudutab kingituse saaja harrastust või eriala,? selgitab Mesilane.

Eesti riigipea kingib hea meelega Eestit tutvustavaid raamatuid, mille on ARSi nahakunstnikud pannud kaunisse nahkköitesse. Vana tava kohaselt on kingituste hulgas presidendi sümboolikaga eesti hõbeseppade valmistatud mansetinööpe, lipsunõelu, sallihoidjaid, paberinuge.

?Presidendi kantseleil on olnud kunstnikega tore ja kiiduväärt koostöö, raske on kedagi eraldi välja tuua. Tekstiilikunstnik Elna Kaasik, graafik Marje Üksine, nahakunstnikud on vaid osa nendest,? sedastab Katrin Mesilane.

Elna Kaasiku vaiba ?Kuldvalgus? viib meie presidendipaar peatselt algaval Jaapani visiidil kingituseks keisrinnale. ?Jaapan ja jaapani kultuur on mind ammusest ajast köitnud ja olen väga rõõmus, et nüüd jõuab mu looming sinna valitud kingina,? sõnab Kaasik. Muide, ?Kuldvalgust? eksponeeriti kunstniku tänavu augustikuus Tokyos toimunud isikunäitusel.

Ka Riigikogu kingikappi hangitakse Eesti kunstnike, käsitöömeistrite ja firmade töid. Riigikogu esindussuveniirid on ette nähtud Riigikogu välissuhtlemise ning Riigikogu esindamisega seotud ülesannete täitmiseks (nt välislähetused, Riigikogu väisavad välisdelegatsioonid ja väliskülalised).

Nende muretsemisel ja väljastamisel järgitakse põhimõtet, mis kindlustab suveniiri vastavuse suveniiri andja ja suveniiri saaja ametialasele ja ühiskondlikule positsioonile, selgitab Riigikogu Kantselei välissuhete osakonna asejuhataja, protokolliülem Riina Otsepp.

Kuna kingituste saajate ja kinkijate positsioon on väga erinev, siis on ka suveniiride hinnaskaala lai ? mõnekümnest mitme tuhande kroonini. Kallimad kingitused on näiteks Epp Maria Kokamägi õlimaalid, Leonhard Lapini graafika, nahkehistöö, lauahõbe, klaas, keraamika. Ka Riigikogu sümboolikaga hõbedast rinnaehted naistele ning lipsunõelad ja mansetinööbid meestele, käsitsi maalitud kaelasallid ja rätikud naistele.

Madalama hinnaklassi esemed on näiteks Riigikogu sümboolikaga kruusid ja seinataldrikud, võtmehoidjad, visiitkaartide hoidjad, pastakad-sulepead, heliplaadid Eesti autorite loominguga.

?Kunst on see, mis iseloomustab ja esindab iga riiki kõige paremini,? ütleb Epp Maria Kokamägi. ?Väike maal või kaunis tarbekunstiese jätab kingi saajale Eestist mulje kui inimlikust ja sõbralikust maast.?

Olulise kingikategooria moodustavad Otsepa sõnul raamatud. Näiteks A. Tenno Eestimaa ja Tallinna albumid, samuti Gustav Germani Tallinna albumid, rahvuseepos ?Kalevipoeg? (kallim variant nahkköites), kunstiraamatud, meie ajalugu tutvustavad võõrkeelsed väljaanded ja Riigikogu album (eesti- ja ingliskeelsena). Viimati mainitud raamat on erilistel puhkudel ka nahka köidetud.

Kingitud on ka tuntud tekstiilikunstnike Elna Kaasiku ja Peeter Kuutma kavandatud väiksemaid vaipu ja linikuid. Üksikutel juhtudel on kingitud ka Eesti metallikunstnike ehteid. Näiteks Läti parlamendi spiikrile ja tulevasele Euroopa Komisjoni volinikule Ingrida Udrele, nimetab Otsepp.

Külakostiks on viidud ka Kalevi maiustusi (nt Riigikogu esimehe visiit Ukrainasse, mille raames ta külastas Krimmi eestlasi ? kommid läksid sealsetele lastele).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:27
Otsi:

Ava täpsem otsing