Alvar Jõgeva • 31. oktoober 2004 kell 22:00

Vase hind tõusis viie aasta kiireimas tempos

New Yorgi kaubabörsil hüppas vase hind 6,7 protsenti, mis on viimase viie aasta kiireim tõus. Hinnatõusu põhjuseks olid vähenenud varud, mis kahanevad Hiina tugeva nõudluse tõttu.

Vase globaalsed varud kukkusid 14 aasta madalaimale tasemele. USA suurima tootja Phelps Dodge?i sõnul kasvab sel aastal vase kasutamine Hiinas 12?15%. Neljapäeval langes vase hind 2,7%, kui Hiina tõstis intressimäära, et aeglustada inflatsiooni. Intressitõusu mõju oli lühiajaline ja reedel pöördus vase hind kiirele tõusule.

Vase hinda toetas ka tehniline pilt, kuna murti 200 päeva libisev keskmine. Tehnilise analüüsi seisukohalt on tegu ostusignaaliga. Vase hind on aastaga tõusnud 46 protsenti tugeva nõudluse tõttu Hiinas.

Värvilise metalli hinnatõus kergitas Phelps Dodge?i aktsia hinda 3,4 protsenti. Maailma suurim vasetootja Codelco teatas aga toodete hinnatõusust, kuna varud on piiratud ja transport on kallinenud.

Hiina tõstis neljapäeval laenuintressi esimest korda viimase üheksa aasta jooksul, püüdes ohjata inflatsiooni. Hiina on kõige kiiremini kasvav turg, näiteks firmale BHP Billiton, mis on maailma suurim kaevandusfirma.

Laenuintressi tõus oli Hiina valitsuse vahend, et vähendada inflatsiooni, mis ületab 5 %. 2003. aasta majanduskasv ulatus 9,1 protsendini, mis on seitsme aasta kõrgeim näitaja. Kiire majanduskasvu tulemusel on Hiina osa maailma kogutoodangus tõusnud 12 protsendini, mis on suurendanud nõudlust metallide järele. IMF ootab Hiina selle aasta majanduskasvuks 9%.

Hetkel kuum