Andres Kärssin • 1. november 2004 kell 22:00

Kesko ostab Asko ja Sotka mööblipoed

Soome Kesko teatel ostab kontserni tütarfirma, Anttila kaubamaju haldav Keswell ära Indoor Groupi, millele kuuluvad Asko ja Sotka mööblipoeketid. Tehingu hind koos võlgadega on 1,3 miljardit krooni. Indoor Group jätkab edaspidi Keswelli sõltumatu tütarettevõttena. Eestis on avatud kolm Sotkat ning üks Asko kauplus.

Indoor Groupi juhatuse esimees Lasse Lehtinen ütles tehingut põhjendades, et esiteks annab see mööbli jaemüüjale edaspidiseks olulise eelise, kuna Keskol on juba olemas head kaupluste asukohad ning krundid. Lisaks on Kesko sõlminud koostöölepingu Rimi keti omanikfirmaga ICA. ?Teiseks saame juhtida ühist sisseostu ja logistikat,? lisas ta.

Lehtineni sõnul saab Indoor Group väljundi Citymarketitesse, Anttilasse ja K-Rautakesko ketti: ?Asi pole ainult mööblis, müüme ka vaipu ning muud kodukaupa ja -tekstiili.? Viimases on tugev ka Anttila, kes on Eestis tuntud peamiselt postimüüjana.

Lehtinen ütles, et Indoor Groupi senine strateegia oli suunatud kasvamisele ja edasi liikumisele Balti riikides, Eestis ja Lätis esindatud mööblimüüja oleks suundunud ka Leedu turule. ?Loodan, et Keskole sobivad me plaanid, mis puudutavad Baltimaid tervikuna,? märkis ta.

?Eestis oleme paremas seisus kui mujal Balti riikides, suuremates linnades on poed olemas. Samas on veel suureks küsimärgiks Tallinn ise, kus oleks võimalik omada rohkem poode, kui meil praegu on,? ütles Lehtinen. Ta möönis, et Indoor Group kuulub oma turul suuremate sekka, kuid pole seni veel saanud määravaks tegijaks.

Indoor Group ASi muulune käive oli 186 miljonit krooni ja kasum 8,5 miljonit krooni. Samas andis käibest müük Eesti turul 78 miljonit krooni ja müük Soomes 100 miljonit krooni. Arvestades Eesti-müüki, jäi ettevõte napilt alla ASile Mööblimaja, mille käive oli mullu 79,4 miljonit ja kasum 6,4 miljonit krooni.

Mööblimaja juhi Raivo Eensalu hinnangul ei muutu Asko ja Sotka poodide minekul Kesko kätte siinsel mööbliturul suurt midagi. Ta lausus, et ilmselt annab Kesko jaevõrk mööblimüüjale paremad võimalused tegutsemiseks ja kogused võivad kasvada ? hüpermarketites müüakse ka väiksemaid ja odavamaid tooteid, nagu toole, arvutilaudu, lampe, muid kodukaupu. Samas ostab tarbija suuremad asjad siiski mööblipoest, mitte toidupoest.

Isku Mööbli tegevjuht Riho Lass ütles, et ei oska Indoor Groupi müügitehingut ja selle võimalikku mõju siinsele turule kommenteerida: ?Kui aktsiapakid reisivad, siis see ei tähenda, et allkorrusel midagi muutuks.?

Küsitletud mööblimüüjate hinnangul võib siinse kodu- ja kontorimööbli turu kogumaht olla kuni 700?800 miljonit krooni.

Samas tuleb arvestada, et osa ettevõtteid näitab oma tulemusi koos ekspordiga, importijate käive aga sisaldab omakorda teiste ettevõtete müüginäitajaid.

Hetkel kuum