Paindlikud väikeettevõtted tulevad raskustest välja

ÄP 02. november 2004, 00:00

E hitus, kütuse jaemüük, puidutööstus ja kaubandus on valdkonnad, kus väikeettevõtetel muutub järjest raskemaks konkureerida suurte ettevõtetega.

Äripäeva meelest tasub väikeettevõtetel endast suurematega võistlemiseks koonduda teiste samal alal tegutsevate väikeettevõtetega, liituda mõne suurema tegijaga või otsida endale tegutsemiseks mõni kindlam turuni??.

Ehituses on praegu jäme ots ?miljardiklubi? liikmete käes ? Merko, Skanska EMV, Eesti Ehitus, FKSM. Teedeehituses rebivadki juba suuremad ettevõtted omavahel. Teede REV-2, TREF, Talter ja Asp on loonud omakorda konsortsiumi, et võita riigihankeid võistluses välisfirmadega. Kütuse jaemüügiturul teevad ilma Neste ja Statoil, puidutööstuses Stora Enso.

Suured tegutsevad oma valdkonnas sedavõrd efektiivselt, et väikestel pole üksi rabeldes kuigi suuri võimalusi ellujäämiseks. Selliseid firmasid muidugi on ? näiteks kaks Soome väikest tanklaketti suutsid mitte üksnes ellu jääda, vaid ka kasvada ?, kuid need on vaid üksikud. ?Kedagi ei keelata olla suur ja turul konkureerivad kõik võrdsetel tingimustel,? ütleb ka konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu tänases Äripäevas.

Konkurents on väga karm, seda enam peab olema kindel, et võistlus ettevõtete vahel on aus. Konkurentsiamet on nende valdkondade vastu huvi tundnud, kuid ei ole suutnud leida tõendeid ebaausast konkurentsist. Turusituatsioon on siiski väga palju muutunud, mistõttu peaks konkurentsiamet tuleval aastal kindlasti kaardistama kõnealustes valdkondades toimuva.

Siiski on näiteks riigihankekonkurssidel sageli eelistatud suuremaid ja tuntumaid ettevõtteid. Samas suudavad need pakkuda nii kvaliteetset teenust kui ma madalat hinda. Sageli on aga hangete mahud väga suured, näiteks teede-ehituses, ja juba see teeb esimese valiku.

Sama probleemi ees seisab ka Euroopa. Oslos oktoobris peetud riigihankekonverentsil tõdeti, et 99 protsenti Euroopa ettevõtteist on väikese ja keskmise suurusega, ent ELi hangetes on nende osa vaid veidi üle poole. Oslos tehti ka ettepanek minna üle best value for money põhimõttele ? pakkumiste hindamisel peab olema tähtsaim kriteerium kvaliteet, mitte madalaim hind ? ning kehtestada väiksemad rahvusvaheliste riigihangete piirmäärad.

Invicta nõukogu liikme Mihkel Pärjamäe sõnul on eelkõige oluline leida õige valdkond, kus püsimine on pikaajaliselt võimalik. Alati, ka rasketel aegadel, on turgu sellistele ettevõtmistele, mis tegelevad põhitoiduainete ja baasteenustega.

Väikeettevõtja jaoks on seega endale õige turuni?i leidmine olulisim. On võimalik välja murda allhankija staatusest, mis tähendab suurt sõltuvust peatöövõtjast, ja minna oma, unikaalse tootega turge vallutama. Ent ka allhankijana tegutsemises pole midagi halba.

Lõpuks võib ka ettevõtte müüa suuremale tegijale, kui üksi tegutsemiseks enam eriti häid väljavaateid ei ole, ja näiteks uue ettevõtte püsti panna. Siin tulebki kasuks just ettevõtte väiksus ? ta on paindlik, suudab kiiremini muudatusi teha.

?Kui äris teha täna sedasama, mida tegime eile, siis organisatsioon sureb. Äri vajab pidevat täiustamist ja muutusi,? on samuti öelnud Pärjamäe. Ja see kehtib ka väikeettevõtete puhul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing