Merike Lees • 4. november 2004 kell 22:00

Toidutööstuse toetus rõhub kvaliteedile

Käesoleval aastal rakendusid toetusskeemid nii põllumajandustoodete töötlejatele kui ka kalatööstustele, rääkis PRIA peadirektori asetäitja Katrin Noorkõiv Eesti Toiduainetööstuse Liidu seminaril.

PRIA toetuste osakonna juhataja asetäitja Mati Mõtte sõnul saavad põllumajandussaaduste töötlemise ja turustamise parandamise investeeringutoetust taotleda piima, liha, teravilja, puu- ja köögivilja ning marjade töötlemisega tegelevad ettevõtted, kelle põhitooraine pärineb ELi riikidest või kandidaatmaadest.

Tänavu esitati selle toetuse saamiseks 49 taotlust summas 135,2 miljonit krooni, mis oli 76% kolme aasta eelarvest. Käesoleval hetkel ei ole kindel, kas see meede avatakse ka järgmisel aastal või alles 2006. aastal, märkis Mõtte. Otsus tehakse põllumajandusministeeriumis aasta lõpus.

Lisaks investeeringutoetustele on mitmed turukorraldusmeetmed, mille raames saavad toiduainetööstused toetust. Piimatoodete sekkumiskokkuost on avatud igal aastal 1. märtsist 31. augustini, või puhul võib Euroopa Komisjon (EK) sekkumiskokkuostu avada ajavahemikus, kui turuhind on kahel nädalal alla 92% sekkumishinnast, sel aastal avati see juulis. Lõssipulbrit ostetakse kokku EK määratud sekkumishinnaga ja võid 90%-lise hinnaga sekkumishinnast. Tänavu ei saanud PRIA piimatoodete sekkumiskokkuostu raames ühtegi pakkumist. Ka eraladustamisskeemi raames ei soovinud ükski tööstus võid ja koort ladustada.

Järgmisest aastast on kavas rakendada ka turuarendustoetust. Seda saaksid taotleda erinevate sektorite liidud toodete tutvustamiseks, messidel käimiseks ja turu-uuringuteks. Turuarendustoetuse avanemisaeg selgub järgmise aasta esimesel poolel, ütles Katrin Noorkõiv. Eesti Toiduainetööstuste Liidu tegevdirektori Helve Remmeli sõnul saab selle meetme raames esmakordselt toetust tööstustoodete müügiedendusele. Seega võivad erinevad tööstused oma mõtteid liidule avaldada, sest liit saab esitada taotlusi sellele toetusele, selgitas Remmel.

Kui liha turuhind langeb, siis avab Euroopa Komisjon liha eraladustamise, tavaliselt on see meede avatud aasta lõpus.

Meetme eesmärk on toode mingiks ajaks turult kõrvaldada, et tasakaalustada turg tootmise sesoonsusest tingitud hinnakõikumiste osas. Töösturile makstakse selle eest, et ta oma kaupa ladustaks.

PRIA väljastab põllumajandustoodete eksportimiseks nii ekspordilitsentse kui ka maksab eksporditoetust. Seni on enamik taotlustest esitatud piimatoodete ekspordi kohta. Eksporditoetuste ettemaksu väljamakse protsess on pikk ja eksportija saab ettemaksu kätte enam-vähem samal ajal, kui oleks saanud tavalise eksporditoetuse. Põhjuseks see, et eksporditoetuse ettemaksete korral peab PRIA väljamakseks taotlema raha valitsuselt, mis võtab aega.

Kaubandusmeetmete ülevaade:

See võiks tööstusi huvitada, sest Soomes on taotlejateks tööstused. Eesmärk on tavalise joogipiima propageerimine laste seas, mitte kellegi toetamine. Tööstustele on see turustuskanal.

Heakskiidetud ettevõtteid 8.

Hetkel kuum