Töösturile makstakse toodete ladustamise eest

Merike Lees 05. november 2004, 00:00

ELi turukorraldustoetuste eesmärk on põllumajandustoodete turu stabiliseerimine, tootmise stimuleerimine, ületootmise pidurdamine, toiduainetega kindlustatus ja tootjatele sissetuleku tagamine, selgitas PRIA toetuste osakonna juhataja asetäitja Juta Raudnask.

Nii makstakse piimatoodete kasutustoetust, eraladustamise toetust, rakendatakse põllumajandustoodete sekkumiskokkuostu ja põllumajandustoodete eksporditoetust.

Eksporditoetusi makstakse kolmandatesse riikidesse eksportimisel, et kompenseerida maailmaturu ja Euroopa Liidu turu hinnavahet. Selleks, et eksporditoetust saada, on vaja ekspordilitsentsi olemasolu. Seda ei ole vaja töödeldud toodete ekspordil nagu näiteks kondiitritooted, jäätis, alkohol ? töödeldud toodete toetused on väikesed ja seda saab ilma litsentsita. Kui toetuse summa on suur, on vaja toetusesertifikaati, mis antakse kindlale toetussummale. Nii litsentsi kui toetuse sertifikaati saab taotleda PRIA-st. Eksporditoetuse taotlus esitatakse tollis, taotlus on samas paketis ekspordideklaratsiooniga. Toll esitab need paberid ise PRIAle. Ettevõtja peab esitama PRIA-le 12 kuu jooksul eksporti ja vajadusel importi tõestavad dokumendid. Kui kõik dokumendid ja info on PRIA-l käes, siis hiljemalt kolme kuu jooksul makstakse toetus, selgitas Raudnask.

Kõigi toodete ekspordil ei maksta toetust. Nii on näiteks suured eksporditoetuse määrad piimatoodetele. Sealiha ja teravilja sektoris on aga väga vähe tooteid, millele eksporditoetusi makstakse. ?Töödeldud põllumajandustoodete puhul ei maksta toetust mitte eksporditud kogusele, vaid selle järgi, kui palju kasutati eksporditava kauba tootmisel toetust saavaid komponente,? ütles Raudnask.

Piimatoodete kasutustoetust makstakse koore, piimarasva ja lõssipulbri kasutamise eest, et suurendada nõudlust ja vähendada ületootmist ning et turuhind ei langeks alla sekkumishinna.

Eestis on siiamaani taotletud nn pagarivõi toetust: toetus on suunatud või tootjatele, või ümbertöötlejatele ning lõpptoodete valmistajatele. Kõigepealt peab pakkuja taotlema PRIAst heakskiidu. Kui pakkumine kiidetakse heaks, on pakkujal lõpptoote valmistamiseks aega neli kuud alates pakkumisele järgnevast kuust . Tõestusdokumentide esitamiseks on aega maksimaalselt 12 kuud, pärast tõestusdokumentide esitamist maksab PRIA hiljemalt 60 päeva jooksul toetuse välja.

Või sekkumiskokkuostu puhul ostetakse või kokku hinnaga, mis on 90% sekkumishinnast, lõssipulbri sekkumiskokkuostu puhul ostetakse lõssipulber kokku sekkumishinnaga (täpne hind sõltub proteiinisisaldusest).

Lisaks võib Euroopa Komisjon avada või või lõssipulbri sekkumiskokkuostu pakkumismenetluse teel. Lõssipulbri sekkumiskokkuost on avatud 1.märtsist 31.augustini, või sekkumiskokkuostu võib Euroopa Komisjon avada samal ajavahemikul, kui turuhind on kahel nädalal alla 92% sekkumishinnast. Sel aastal avati sekkumiskokkuost võile juulis. Ühtegi sekkumisvõi või ?lõssipulbri pakkumist PRIA-sse tänavu ei tulnud.

PRIA tasub kokku ostetud või eest 45-65 päeva jooksul pärast või ülevõtmist ja 120-140 päeval pärast lõssipulbri ülevõttu.

Või ja koore eraladustamine on tänavu samuti lõppenud ja huvilisi ei olnud.

Eraladustamise eesmärk on toode teatud ajaks turult kõrvaldada, et tasakaalustada turg tootmise sesoonsusest tingitud hinnakõikumiste osas.

See, millal eraladustamise meede avatakse ja milline on toetuse suurus, on kirjas Euroopa Komisjoni vastavas määruses. Eraladustatavat kaupa võib lattu paigutada 1. märtsist 15. augustini. Eraladustamise toetust makstakse 90 kuni 210 päevase ladustusperioodi eest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing