Pangad: laenu võtavad eestlased Soomes ja soomlased Eestis

Inno Tähismaa 08. november 2004, 13:58

Eesti pankadest võtavad Soomega seonduvalt laenu peamiselt eestlased Soomes ja soomlased Eestis.

?Soomest on tõepoolest meie kodulaenupakkumisi küsitud,? vahendas panga seisukohta Ühispanga avalike suhete juht Evelin Allas. ?Laenu oleme andnud peamiselt Eesti kodanikele, kes elavad Soomes ja soovivad osta Eestisse kinnisvara,? lisas Allas, ?või siis Soome kodanikele, kellel on kas töökoht või elukaaslane seotud Eestiga.?

Allase sõnul on laenu saamisel oluline tagatiseks oleva kinnisvara asukoht. ?Eeldame, et see peaks asuma Eestis,? märkis ta.

Sampo Panga äripanganduse divisjoni vanemprojektijuht Anu Jyrinki ütles, et finantseerimisest on huvitatud soomlased, kes ostavad kortereid või maju nii Tallinnasse kui ka teistesse Eesti piirkondadesse. ?Need on inimesed, kes peatuvad Eestis pikemaajaliselt ja töötavad siin,? lisas ta, ?palju ostetakse ka kinnisvara, et kasutada seda vaid suvehooajal.? Mitteresidendid saavad Jyrinki sõnul finantseerimist kasutada läbi liisingu.

Jyrinki ütles, et kui eraisikud on huvitatud peamiselt kinnisvarast, siis firmade poolt on lisaks huvi ka käibekapitali finantseerimise vastu. Põhilised huvilised on firmad, kes on alustamas äritegevust Eestis.

Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna juhataja Agnes Makk ütles, et laenuvõtjate hulgas on soomlasi, aga pigem on huvi tuntud muudest riikidest. Need on Põhjamaad, aga ka Inglismaa, Iirimaa ja ?otimaa. Põhiline side on neil välismaalstel Eestiga see, et nad on leinud omale Eestist uue elukaaslase. Laenusummad on miljoni ja kahe miljoni krooni vahel ning ostetakse peamiselt kortereid Tallinna vanalinna. Nende klientide vanus on 40-50 eluaasta vahel.

Makk lisas, et prognoosida võib välismaalstest klientide osakaalu kasvu. Samuti on näha, et kliendid on üha enam huvitatud Riia turust.

Nordea Panga krediidjuht Ivar Kallast ütles, et Nordea puhul saab klient laenu sellest riigist, kus ta töötab ja kuhu laekuvad tema sissetulekud. 'Seetõttu väljastab Nordea laene vaid nendele mitteresidentidele, kes omavad püsivat sissetulekut Eestis,' märkis ta, 'selline lähenemine tagab Nordea kontserni puhul parema riskide juhtimise.'

Kallast ütles, et Nordeasse saabub iga kuu mitmeid laenutaotlusi välismaalt, kuid enamikul juhtudel on olnud tegemist Eesti kodanikega, kes lähiminevikus on siirdunud tööle välismaale. Soomest tulevate laenutaotluste osakaal on väike ja need on olnud põhiliselt motiveeritud ostetava vara paiknemisest Eestis, mitte niivõrd Eesti madalale langenud intressimääradest. 'Soome Nordea klient saab Eestis paikneva kinnisvara ostmiseks laenu tavaliselt Soomest, Eestis aitame vajadusel kinnisvarale tagatise seadmisega,' märkis Kallast.

Laenude intressitase on Eestis Soome omaga sarnane. Näiteks Sampo panga puhul on eluasemelaenude lõplik intress nii Eestis kui Soomes 3,1% juures.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing