Väikelaevad ja jetid pannakse registrisse

11. november 2004, 11:38

Valitsus toetab seadusemuudatuse eelnõu, mille eesmärgiks on moodustada ühtne liiklusvahendite register.

Lisaks sõidukitele hakkab Autoregistrikeskuse (ARK) poolt peetav andmebaas tulevikus sisaldama teavet ka väikelaevade, jettide, hõljukite ja nende juhtimisõiguste kohta, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Registritoimingute üleviimine ARK büroodesse suurendab teeninduspunktide arvu seniselt kuuelt seitsmeteistkümneni ning laiendab nende asukohti praktiliselt üle kogu Eesti. Väikelaevade- ja liiklusregistri ühendamisel vähenevad halduskulud ning Veeteede Amet saab keskenduda oma põhiülesandele - veesõiduohutuse tagamisele.

Väikelaevade ja jettide omanikele ei too registripidaja muutumine kaasa mingeid uusi kohustusi, andmestiku ülekandmise korraldavad riigiasutused ise.

Liiklusvahendite registri andmete kvaliteedi tagamiseks soovitakse muuta ka riigilõivuseadust nii, et väikelaevade ja jettide registrist kustutamisel lõivu tasumist edaspidi ei nõuta. Vastasel juhul jätaksid inimesed registrist kustutamata kasutuskõlbmatud, välismaale müüdud või uppunud objektid.

Seadusemuudatuse vastuvõtmisel kaovad ka mitmed seni kehtivad piirangud väikelaevadele. Kavas on tühistada nõue, et Eesti riigipiiri ületav väikelaev vastaks Eesti riigilipu kandmiseks merelaevale esitatavatele nõuetele. Laeva ja lipuriigi reaalse sideme printsiibist tulenevalt nõutakse merelaeva omanikult Eesti kodakondsust, juriidilisest isikust laevaomanik peab aga olema Eestis registreeritud ning juhatus koosnema eesti kodanike enamust, samuti peab kapten olema Eesti kodanik. Paatide, jahtlaevade ning teiste väikelaevade suhtes ei ole nii ranged nõuded otstarbekad.

Tulevikus ei kohaldata väikelaevadele ka laevanime regulatsiooni. Umbes 15 tuhandest Veeteede Ametis registreeritud väikelaevast on täna nimi üksnes sajal. Väikelaeva nimi ei oma edaspidi õiguslikku tähendust, kaob ära nime kooskõlastamise ja kordumatuse kontrolli nõue. Väikelaeva nime kasutamist ei keelata, kuid sellele jääb vaid kujunduselemendi tähendus. Väikelaeva tuvastamine toimub üksnes registrinumbri alusel.

Väikelaevade registreerimise ja tehnokontrolli sätted kinnitatakse majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusega. Senine harrastusväikelaevade iga-aastane tehniline ülevaatus on kavas muuta kohustuslikuks vaid aluse esmasel registreerimisel, omanikuvahetusel või peale konstruktsioonilist ümberehitust. Veeteede Ametil jääb õigus teostada ülevaatustevahelisel perioodil pistelist tehnokontrolli.

Väikelaeva ja selle meeskonna ohutuse eest hakkab täies ulatuses vastutama väikelaeva omanik või volitatud isik, kes peab tegema kõik temast sõltuva veendumaks, et väikelaev on merekõlbulik.

Septembri alguses lihtsustas Vabariigi Valitsus väikelaevajuhtidele esitatavaid nõudeid. Neljapäeval Riigikogule arutamiseks saadetud väikelaevade registritoimingute muutmise eelnõu jätkab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi suunda suurendada inimeste huvi väikelaevanduse vastu ning vähendab tarbetuid piiranguid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing