Hansapank tekitab vastakaid tundeid

Raivo Sormunen 12. november 2004, 00:00

Kolmapäeval kergelt taandunud Hansapanga aktsia sai eile taas hoo sisse, tõustes uue ajaloo kõrgeima tasemeni, 134,56 kroonini.

Viimase nelja börsipäeva jooksul kolmel uue kõrgtasemega lõpetanud Hansapanga aktsia tõusunurgaks jäi 2,9%. Kiireks hüppeks piisas 16,6 mln kroonisest käibest, millest järeldub, et suuri aktsiamüüjaid praegu turul ei ole.

Viimastel nädalatel on panga ümber olnud palju kära. Teisipäeva õhtul teatas Hansapanga aktsiat senini edukalt juhtinud investeerimispank ING, et andis aktsiale müügisoovituse. Sellele reageerisid UBM ? Unicredit Banka kogumis- ja CAIB ostusoovitusega.

Investeerimispankade vaadete peamine erinevus tuleb tõenäoliselt sellest, kuidas hinnatakse Kesk- ja Ida-Euroopa riskitaset. Kas peetakse uut Euroopat vana Euroopaga juba täielikult võrdseks või suhtutakse regiooni veidi kainemalt.

Uue kõrgeima tasemeni (46,94 krooni) pärast 1998. aastat tõusis eile ka Kalevi aktsia.

Ettevõte tuli üleeile välja 30. juunil lõppenud 2003./2004. majandusaasta auditeeritud tulemustega, mille käigus tõusis käive ligi 60 miljoni krooni võrra. Iseenesest võiks kümnendiku võrra suurem käive olla positiivseks üllatuseks. Liiatigi veel seetõttu, et kiiresti arenev Kalev on aastaga suutnud oma käivet kasvatada koguni 79% ehk kiiremini kui ükski teine Tallinna börsi firma. Samas näen, et sellised suured muutused majandusaruandes peaks investoritele ka kiiresti ja selgesõnaliselt lahti seletatama, kuna teadmatus tekitab kõhklusi ja langetab usaldust. Seda eriti nüüd, kui Kalevi aktsia on investorite hulgas populaarsust võitmas.

Alates tänasest võib investorite aktiivsus Tallinna börsi võlakirjaturul mõnevõrra kasvada, kuna noteeritakse laenuandja BIG võlakirjad. Võlakirja teeb huvitavaks nende suhteliselt madal nimiväärtus (10 000 krooni) ja suurema riski tõttu kõrgem tootlus. 29. juulil 2005 tagasiostetava võlakirjaga on börsiväliselt tehtud mitmeid tehinguid, viimased oktoobri lõpus hinnaga umbes 9500 krooni. See tähendaks aastatootlust umbes 7,3% või tootlust 5,3% (500 krooni) võlakirja hoidmise lõpuni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:53
Otsi:

Ava täpsem otsing