Christel Karits • 11. november 2004 kell 22:00

Suurejooneline tattoo-show Saku Suurhallis

?Ainult laulupidu on võimsam,? ütleb Eesti kaitseväe peadirigent, Est-Tattoo 2004 peadirigent ja lavastaja major Peeter Saan.

Tattoo ei tähenda sugugi vaid tätoveeringut. Ka sõjaväeorkestrite vigurmarssimise kava nimetatakse sama nimega. Legendi järgi saanud see alguse 17.?18. sajandil Madalmaades, kus kõrtside õhtune sulgemishüüd doe den tap toe (inglise keeles turn off the tabs) oli signaaliks, et õlle- ja veinikraanid on kinni keeratud. Pärast seda hüüdu rivistusid sõdurid kõrtsi ette ja marssisid koju, sageli ka muusikaga. Kuna see tee ei olnud väga sirge, sündiski sõjaväeorkestrite vigurmarssimine, mida tänapäeval tattoo?ks nimetatakse.

Tänavune festival on pühendatud Kaitseliidu ja kaitseväe loomise aastapäevale. Esimest korda toimub see ajal, mil Eesti on täieõiguslik NATO liige. See ajendas korraldajaid kutsuma külalisesinejaid värsketest NATO liikmesmaadest Lätist ja Leedust. Peale külalisorkestrite esinevad meie kaitseväe, piirivalve ja politsei orkestrid.

Lisaks traditsioonilisele orkestrite vigurmarssimisele astuvad üles Meestelaulu ja Naistelaulu Seltsi ühendkoor ning rahvatantsijad. Esindatud on ka Eesti parimad võimlejad klubist Piruett show-programmiga ?Gladiaator?. Sama numbriga on esinetud maailmakuulsatel tattoo-festivalidel Halifaxis, Oslos ja Edinburghis. Suurürituse debüüdi teeb võimlemisklubi Janika Tartust. Etteastete vahele on pikitud lõbusad tantsutüdrukute etteasted ning müstiline tule- ja trummi-show. Trikivabrik on selle vaatemängu spetsiaalselt Est-Tattoo jaoks seadnud. Osalevad Flygrossingi õhuakrobaadid, Drum Poweri trummarid ja rulluisutrupp Rullest.

Kindlasti ei kuule kogu õhtu jooksul ainult marssi. ?Kavas on svingi, estraadi ? absoluutselt kõike,? avab peadirigent Saan ja rõhutab veel kord, et festivali märksõnaks on show.

Est-Tattoo 2004 avab lühikese sõnavõtuga Eesti kaitseväe juhataja viitseadmiral Tarmo Kõuts. Lõpetuseks ütleb tänusõnad president Arnold Rüütel. Võimsa grand finale ajal on laval kokku ligi 700 esinejat. Samal päeval tähistab ka Eesti politsei oma sünnipäeva. Päeva lõpetuseks astub üles hoogsa tantsumuusikaga politseiorkester oma solistidega. Siis on areen kõigi tantsukeerutajate päralt.

Hetkel kuum