15. november 2004 kell 11:10

Eesti Raudtee lõpetas võlglasest Spacecomiga operaatorlepingu (täiendatud)

Eesti Raudtee lõpetas täna erakorraliselt ja ühepoolselt AS Spacecomiga sõlmitud operaatorlepingu, teatas ettevõte.

Lepingu lõpetamise põhjuseks on asjaolu, et Spacecom võlgneb Eesti Raudteele üle 20 miljoni krooni ja Eesti Raudtee kinnitusel pole Spacecom esitatud arveid korrektselt tasunud augustist saadik. Laupäeval möödus lepingujärgselt viimane tähtaeg summade tasumiseks.

Eesti Raudtee juhatuse esimehe Christopher Aadneseni sõnul on Spacecom keeldunud Eesti Raudtee poolt esitatud arvete tasumisest augustist saadik ning on pidevalt otsinud erinevaid võimalusi seadustest kõrvalehiilimiseks. 'Seadused on täitmiseks ning Spacecom on järjekindlalt eiranud Eesti Vabariigis kehtivaid seaduseid ning rikkunud meievahelist lepingut', ütles Aadnesen. 'Lepingujärgsed tasud Eesti Raudtee infrastruktuuri kasutamise eest on arvestatud vastavalt Raudteeameti peadirektori käskkirjaga kehtestatud metoodikale, mille rakendamist käesoleval liiklusgraafikuperioodil kinnitas ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium,' lisas Aadnesen. Nimetatud metoodika alusel tasuvad infrastruktuuritasu ka reisiveoettevõtjad Edelaraudtee ja Elektriraudtee.

Alates 31.08.2004 on Spacecom tasunud arveid vaid osaliselt või jätnud täies ulatuses tasumata, mistõttu kasvab koguvõlgnevus käesoleva nädala lõpuks kuni 35 miljoni kroonini. 'Sarnast suhtumist oleme kogenud ka varem, kui üks Vene raudteeoperaator jättis Eesti Raudteele maksmata mitmekümne miljoni krooni ulatuses käibemaksu. Hoolimata kohtuvõidust ei ole Eesti Raudteel reaalseid võimalusi selle raha tagasisaamiseks, sest see ettevõte on tänaseks tegevuse lõpetanud ning allesjäänud ahervarel puuduvad varad võlgnevuse tasumiseks,' märkis Aadnesen.

Eesti Raudtee informeeris lepingu lõpetamisest ka Konkurentsiametit, Raudteeinspektsiooni ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumit, juhtides nende asutuste tähelepanu Spacecomi ebausaldusväärsusele ning makseraskustele.

Eesti Raudtee teatas pressiesindaja vahedusel, et Spacecomile saadeti täna hommikul enne pressiteate väljastamist kulleriga kiri aadressil, mis oli märgitud Eesti Raudtee ja Spacecomi vahel sõlmitud lepingusse. 'Praeguseks on meil käes ka allkirjastatud paber lõpetamisteate kättesaamise kohta,' vahendas pressiesindaja.

Hetkel kuum