16. november 2004 kell 22:00

Tänapäeva leidureid paelub automaatika ja meditsiin

Kui palju patenteeritud leiutisi jõuab kasutusse või tootmisse? Vähemus patenteeritud leiutistest. Korporatsioonid, kellele langeb lõviosa esitatud patenditaotlustest, tegelevad teataval määral ka jälgede segamisega.

Patenditaotlus esitatakse juba ühe või teise perspektiivikana tunduva idee kohta, et saada endale prioriteet ehk siis esimesena taotluse esitanu õigus. Kuid võib juhtuda, et mõne aasta möödudes kuulutab firma leiutise, millele ta esitas patenditaotluse, perspektiivituks, sest sellele toetudes ei saa edaspidi teha arendustööd.

Patenteeritud leiutiste tootmises kasutamist on raske hinnata, kuivõrd sageli on mõnes uudistootes peidus paarkümmend patenteeritud tehnilist lahendust.

Eesti leiutajad ja firmad, kes eelistavad kasuliku mudeli kaitset, valmistavad tõenäoliselt enamikul juhtudel oma toodet reaalselt turu tarbeks. Sageli piirduvad Eesti tootjad väikeste partiidega, mistõttu ei pruugi nende toodang olla eriti märgatav.

Kasulike mudelite pakkumiste puhul hakkab silma juriidiliste isikute väike ülekaal. Kuigi ka juriidilise isiku puhul on sageli tegemist ühemehefirmaga.

Kas ja mil moel on leiutiste puhul võimalik täheldada konkreetseks ajaks mõeldud senisest efektiivsemat majanduslikku lahendust? Lahenduste majanduslikku efekti tavaliselt patendiekspertiisi käigus ei hinnata, hinnatakse leiutiste uudsust.

Muidugi on uue tehnika taga reeglina ka majanduslik efekt, sest ühe või teise tööriista täiendav automatiseerimine annab kõrgema tööviljakuse. Tänapäeva leiunduses on levinud püüe suurendada arvuti teel juhitavate seadmete hulka ning töötada välja uusi automaatjuhtimise meetodeid. Nii on küllaltki aktiivsed leiutajad tuntud arvutispetsialistid Rainer Nõlvak ja Kristjan Port.

Millised on viimaste aastate tähelepanuväärsemad Eestis registreeritud leiutised? Uusimat infot leiab avaldatud patenditaotluste seast, kuivõrd patenditaotluse esmasest avaldamisest kuni patendiekspertiisi otsuseni kulub 2?3 aastat.

Oluline on näiteks erinevate meditsiinitoodete osa, olgu siis tegemist hambaid valgendava kompositsiooniga, silmasisese korrektsiooniläätsega või vähiraviks mõeldud keemiapreparaatidega.

Autor: Tõnis Möldre

Hetkel kuum