PM: Liigsed vitamiinid rikuvad tervist

17. november 2004, 08:09

Toitumisspetsialistide hinnangul võib igapäevane vitaminiseeritud müsli ja maisihelveste söömine põhjustada tervisekahjustusi.

Taanis keelati hiljuti mitmete hommikusöögihelveste ja müslibatoonide müük, sest need sisaldasid liiga palju B-vitamiini, foolhapet ja rauda. Kokku läks müügikeelu alla 18 vitaminiseeritud toodet, peamiselt Kellogg?silt, mida seni oli peetud tervisele kasulikuks. Taani võimud leidsid, et keelustatud toiduainete liigtarvitamine on tervisele ohtlik, kirjutab Postimees.

Vitamiinide ülesöömine ähvardab eelkõige lapsi, kes söövad iga päev või isegi mitu korda päevas magusat ja kergesti valmistatavat sööki. Sellised tooted ähvardavad ka Eesti lapsi ja täiskasvanuid.

Tartu Ülikooli emeriitprofessori Selma Teesalu sõnul süüakse ka Eestis liiga palju vitaminiseeritud tooteid.

«Müsli ei tohiks mingil juhul olla inimese igapäevane toit,» rõhutas Teesalu, kelle sõnul on maailma toitumisspetsialistid juba mitu aastat rääkinud vitaminiseeritud toodete kahjulikkusest.

Teesalu peab tarbijatele ohtlikuks ka rohkete vitamiinidega Red Bulli ja teisi jõujooke. Rääkisin juba 10 aastat tagasi, et jõujookide tarbimine on narkomaania eelastmeks, ütles ta. Teesalu sõnul võib jõujoogiga liialdav noor inimene ühel päeval tahta midagi kangemat.

Tervisekaitseinspektsiooni pressiesindaja Agnes Jürgens ütles, et Taani uuringu tulemusi ei saa Eestis rakendada, sest kahe riigi elanike toitumisharjumused on erinevad.

Jürgens kinnitas, et Eestis on vitamiinisisaldus normeeritud vaid toidulisanditel.

Teised Euroopa riigid esialgu Taani eeskuju ei järgi ega kavatse tooteid ära keelata.

Eestisse Kellogg?si tooteid importiva AS Smarteni esindaja Elar Killumets lubas Taani uuringut ja toiduainete keelamist kommenteerida lähiajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing