Romet Kreek • 17. november 2004 kell 22:00

Snow? jutt tõi dollari läbi 12 krooni joone

USA rahandusministri John Snow eile Londonis peetud sõnavõtt lükkas dollari läbi 12 krooni joone.

Eesti Panga ametlikuks päevakursiks tuli 12,0068 krooni. Rahvusvahelisel valuutaturul kukkus dollar 11,9925 kroonile. Euro maksis päeva kõrgeimal tasemel 1,3047 dollarit, mis on lühikese euro ajaloo kõrgeim kurss dollari suhtes. Eile kell 17.10 maksis euro 1,3020 dollarit, mis tegi dollari kursiks 12,0174 krooni.

Millega Snow dollari langusele kaasa aitas? Ta taaskinnitas seisukohta, et tugev dollar on nii maailma kui ka USA huvides. Ta ütles, et USA jooksevkonto defitsiit on USA ja tema kaubanduspartnerite jagatud vastutus, ning kutsus Euroopa ametiisikuid kiirendama majanduskasvu. Snow? sõnul aitab USA jooksevkonto defitsiiti vähendada muu maailma kiirem kasv. Ta lisas, et valuutakursse peaks määrama vaba turg, mitte selline käitumine nagu Hiinal.

Valuutakauplejad ja spekulandid lugesid Snow? jutust välja, et koordineeritud valuutainterventsiooni pole oodata. USA-l pole valuutaturul sekkumiseks valuutat, seega on dollari kurss spekulantide ja välismaiste keskpankade määrata.

?Üldine turul levinud vaade on see, et me võime jätkata dollari lühikeseks müüki,? ütles WestLB valuutastrateeg Michael Klawitter.

Jaapani valuutapoliitika tegijad peaksid Goldman Sachsi makroanalüüsi juhi Jim O?Neilli sõnul võtma dollari langust päris rahulikult. ?Kui nad näevad dollarit lähinädalatel 100 jeeni kandis, on see juba teine asi, siis võivad nad turule sekkuda,? ütles O?Neill.

Hetkel kuum