Tarkvaraaudit toob kindlustunde

Andres Palm 18. november 2004, 00:00

BSA Eesti Komitee algatatud projekt püüab kahe näite varal aru saada tarkvarakasutamise tegelikust olukorrast riigi- ning omavalitsusasutustes. Vanemuise teatris ning Keila linnavalituses läbi viidud tasuta tarkvaraaudit peaks viitama avaliku sektori spetsiifilistele probleemidele. Auditite tulemused avalikustatakse täna toimuval BSA seminaril.

BSA avaliku sektori projekti konsultandi, Tartu abilinnapea Hannes Astoki sõnul ei vasta asutuste juhtide poolt allkirjastatud kinnitused kasutatava tarkvara legaalsuse kohta sageli tõele, sest juhtidel puudub piisav ülevaade oma alluvate arvutites toimuvast.

Vanemuise juhi Aivar Mäe sõnul on asutuse juht arendaja, kelle otsustest sõltub muu hulgas see, kui suurt tähelepanu pööratakse tarkvara kasutamise ning legaalsusega seotud probleemidele.

2003. aastast Vanemuiset juhtinud Mäe on teatri töö ümberkorraldamise käigus näinud töötajate kohanemist varem peaaegu arvutiseerimata asutuses. ?Koos töötajate arvutikasutamise oskuse paranemisega suureneb ka teadmatusest või uudishimust installeeritud tarkvara hulk,? räägib Mäe Vanemuise kogemusest. Osa tarkvarast osutub täpsemal uurimisel mittelegaalseks. Halvemal juhul kaasneb sellega ka viiruste ning muu pahavara levimine ettevõtte arvutivõrgus.

Hannes Astok peab tähtsaks täpsete arvutikasutamise reeglite kehtestamist kõigile töötajatele. Astoki sõnul on tegemist üpris keerulise ülesandega, sest eeskirjad peavad olema põhjalikud ja üksikasjadesse kalduvad, kuid samas igale töötajale arusaadavad.

Astok ja Mäe kinnitavad, et hoolimata tavapärasest silma kinnipigistamisest kunstiga seotud valdkonnas ei ole mingit põhjust kasutada teatri ja äri puhul legaalsusest rääkides erinevaid norme. Vanemuise auditi aruande põhjal selgitab teatri IT-juht välja tegeliku tarkvaravajaduse. Mittevajalikust loobutakse, võimalusel asendatakse kommertstarkvara vabavaraga või soetatakse puuduvad litsentsid.

Vanemuise tarkvaraauditi läbi viinud Ahti Leppik GT Tarkvara OÜst kinnitab, et järjest enam ettevõtteid teeb oma IT-strateegia neljaks-viieks aastaks. Aivar Mäe arvates on aastateks planeerimine võimalik stabiilses keskkonnas, kus täpselt teada nii muutused töötajate arvus kui ka tegevuse spetsiifikas. Mäe peab perspektiivis oluliseks kümne riigiteatri tarkvarakulude konsolideerimist ning loodab Vanemuise tarkavaraauditist abi, et veenda kultuuriministeeriumi selle kasulikkuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing