Tööandjate keskliit: valitsus eirab nii ettevõtjaid kui ametiühinguid

18. november 2004, 15:24

Tööandjate keskliit taunib tänast valitsuse otsust jätta töötuskindlustusmakse määr muutmata tasakaalustamaks valitsussektori eelarve defitsiiti, teatas liit.

Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriisi sõnul rikub selline otsus häid sotsiaalpartnerluse põhimõtteid ja muudab Töötukassa nõukogu töö farsiks.

?Valitsuse põhjendus jätta töötuskindlustusmakse määr muutmata on ettevõtjatele äärmiselt ebameeldiv uudis. On kahetsusväärne, et valitsussektori eelarve defitsiiti tasakaalustatakse ettevõtjate ja tööinimeste maksukoormuse arvelt,? väljendas Kriis tööandjate seisukohta.

?Kui mujal Euroopas liigutakse pigem sotsiaaldialoogi autonoomsuse poole ja sotsiaalpartnerite otsused asendavad seadusi, siis meil edendatakse jätkuvalt riigikeskset mudelit. Loodame siiski, et tööinimese eelarvet propageeriv valitsus õpib tehtud veast ning sotsiaalpartnerite seisukohta Töötukassa nõukogus arvestatakse 2006. aasta riigieelarve koostamisel,? lisas Kriis.

Eesti tööandjate keskliit tegi ettepaneku töötuskindlustusmakse määra alandamiseks tööandjatel 0,5 protsendilt 0,35 protsendile ja töötajatel 1 protsendilt 0,7 protsendile, kuna laekumised on oluliselt ületanud väljamakseid. Selle tulemusena on kujunenud piisav reserv. Tööandjate keskliidu seisukohta töötuskindlustusmakse määra vähendamiseks toetasid ka ametiühingute keskliidud.

Vastavalt seadusele võib töötaja töötuskindlustusmakse määr olla 0,5-2 protsenti ja tööandjal 0,25-1 protsenti. Järgmise aasta töötuskindlustusmakse määra kehtestab valitsus igaaastaselt 1. detsembriks. Töötukassa nõukogu esitab ettepaneku töötuskindlustusmakse määra osas 1. novembriks.

Eesti töötukassa on avalik-õiguslik juriidiline isik, mille kõrgemaks organiks on kolmepoolne nõukogu, kuhu kaks liiget nimetab valitsus, kaks liiget Eesti tööandjate keskliit, ühe liikme Eesti ametiühingute keskliit ja ü liikme TALO. Tööandjaid esindavad Töötukassa nõukogus praegu Tööandjate keskliidu juhataja Tarmo Kriis ja volikogu aseesimees Valdo Kalm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing