Majandusministeerium: Hinnasurve töötlevas tööstuses on taandumas

22. november 2004, 12:20

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tootjahindu puudutava kommentaari kohaselt on hinnasurve töötlevas tööstuses taandumas.

Tootjahinnad töötlevas tööstuses langesid oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,4%, eelmise aasta oktoobriga võrreldes olid hinnad keskmiselt 3,9% kõrgemad.

Tootjahindade kasvu aeglustumine iseloomustas suuremat osa tööstusharudest. Tootjahindu hoiab endiselt kõrgel toiduainetööstus, kus hinnatase ületas oktoobris eelmise aasta sama perioodi tootjahindu 7,5% võrra. Paaril viimasel kuul on tootjahinnad aeglaselt alanenud, seda ka piimatööstuses, kus hinnatõus on olnud toorpiima kokkuostuhinna tõusu tõttu kõige kiirem. Oktoobris olid tootjahinnad piimatoodete tootmises 16% kõrgemad kui aasta tagasi. Ka kalatoodete tootjahinnad on kulutuste suurenemise tõttu (kütus, vesi) aastaga tugevasti tõusnud (13,1%), kuid viimase nelja kuu jooksul on hinnatase tasapisi alanenud.

Teistes harudes tootjahinnad võrreldes eelmise kuuga üldiselt langesid, kuid muutused olid suhteliselt tagasihoidlikud. Ainsa erandina jätkus tootjahindade kasv metallitööstuses, mis on tingitud toormaterjali kallinemisest. Aastaga on hinnad metallide- ja metalltoodete tootmises kerkinud 9,1%. Samuti on metallide kallinemine mõjutanud masinate ja seadmete tootmist, kus aastane hinnakasv ulatus 11%ni.

Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt ettevõtjate ootused edasise müügihindade kasvu osas oktoobris ei muutunud. Võrreldes ELiga liitumisega prognoositud muutustele on ootused lähituleviku suhtes tunduvalt tagasihoidlikumad, kuid siiski on hinnatõusu prognoosijaid rohkem kui neid, kes hindade alanemist ootavad.

Ekspordihinnad langesid septembriga võrreldes 0,6%, aastases võrdluses hindade kasv aeglustus 1,9%le. Impordihindade tõus oktoobris jälle kiirenes, eelmise kuuga võrreldes olid hinnad 0,5% ja eelmise aasta sama perioodi tasemest 2,9% kõrgemad.

Peale septembris toimunud tugevat hinnatõusu keemiatööstuses langesid ekspordihinnad oktoobris enim samas tööstusharus (-1,5%), mis oligi põhiliseks ekspordihindade languse põhjustajaks. Samal ajal olid eelmisest kuust kõrgemad ekspordihinnad metalli-, metalltoodete ja mööblitootmises (2% piires). Aastaga kiirenes oluliselt metallide ekspordihindade tõus, ka metalli- ja nahktoodete hindade kasv kiirenes märgatavalt, tingituna osaliselt eelmise aasta madalast baasist.

Impordihindade tõusu mõjutas endiselt naftasaaduste, metallide ja nahktoodete hindade tõus, mis tulenes nende maailmaturuhindade jätkuvast kasvust. Peale paarikuulist sesoonsusest tingitud langust hakkasid taas tõusma põllumajandussaaduste sisseveo hinnad. Impordihindade tõusu jätkumist võib oodata ka järgneval kuul, sest nafta maailmaturuhind on novembris kõrgtasemel ja jätkub põllumajandussaaduste hinnatõus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing