Rahandusministeerium: kolmandas kvartalis palgakasv kiirenes

22. november 2004, 13:08

Brutopalga kasvu kiirenemist mõjutas 2004. aasta kolmandas kvartalis soodne majandusareng, sealhulgas kiire areng teenustesektoris.

Samas jäi rahandusministeeriumi kommentaari kohaselt tarbijahindade kasvu kiirenemise taustal jäi reaalpalga kasv madalaks.

2004. aasta kolmanda kvartali keskmiseks brutopalgaks fikseeriti 7 021 krooni, mis on 9,2 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil. Seoses kiirenenud tarbijahindade kasvuga aeglustus brutopalga reaalkasv eelmise aasta 8,3 protsendilt käesoleva aasta kolmandas kvartalis 5 protsendile.

Võrreldes eelmise kvartaliga kiirenes nii brutopalga nominaal- kui ka reaalkasv. Eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes jätkus netopalga reaalkasvu aeglustumine 8 protsendilt 6,5 protsendile. Siiski on netopalga aeglustumise puhul leevendavaks asjaoluks tulumaksuvabamiinimumi tõstmine 1 000 kroonilt 1 400 kroonini, mis tähendab, et inimeste netosissetuleku nominaalkasv kiirenes eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 1,5 protsendipunkti võrra.

Tegevusaladest kasvas keskmine brutopalk kõige enam ehituses, 19,1 protsenti, mille põhjuseks on jätkuvalt kiire käibe ja kasumi kasv, samas peegeldab see ka veelgi tihenenud konkurentsi tööjõuturul ja kvalifitseeritud töötajate vähesust.

Kiiret kasvu toetas hotelli- ja restoranimajandus, põllumajandus ja jahindus, tervishoid ja sotsiaalhooldus, mille keskmine brutopalk suurenes üle 15 protsendi eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Suhteliselt kiiret palga kasvu põllumajanduses ja jahinduses võib seostada eelkõige paranenud ärisituatsiooniga loomakasvatuses, mis tõi kaasa tulude suurenemise.

Palkade kasv hotellides ja restoranides on seletatav nii turismi elavnemisega kui ka jätkuva ümbrikupalkade vähenemisega. Kiire palkade kasv tervishoius on tingitud administratiivsest palgatõusust ning teenuste hinnatõusust. Kinnisvara-, üürimis- ja äritegevuse kiire palgatõusu taga on madal võrdlusbaas ning soodne turusituatsioon nii kinnisavarategevuses kui ka arvutiteeninduses.

Palkade kasv kiirenes kolmandas kvartalis ka transpordi- ja sidesektoris, mille tõi kaasa eelkõige transiidimahtude suurenemine ning telekommunikatsioonisektori jätkuvalt kiire kasv. Palkade kasv kaubanduses oli riigi keskmisest madalam, mille põhjuseks on tihedast konkurentsist tingitud kulude suurenemine ja kasumlikkuse kahanemine nii jaekaubanduses kui ka automüügis.

Palkade kasv töötlevas tööstuses jäi kolmandas kvartalis eelmise kvartali tasemele, kajastades stabiilse kasvu jätkumist. Samas energeetikas ja mäetööstuses palgakasv aeglustus, mille taga on lisaks baasiefektile ka nõrgenenud majandustulemused.

Neljandas kvartalis ootab rahandusministeerium palgakasvu mõningast aeglustumist. Reaalpalga kasvu aeglustumist mõjutab inflatsiooni kiirenemine. Aasta kokkuvõttes peaks palga ja tootlikkuse reaalkasvud ühtlustuma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing