Börsiülevaade: tõsta tuleb efektiivsust mitte töötundide arvu

25. november 2004, 10:22

Eile Estonian Business Schoolis peetud rahvastiku- ja majandusarengu seminaril loodi pilt Eesti tumedast tulevikust.

2050. aastaks peaks Eesti elanikkond praeguselt 1,3 miljonilt inimeselt kahanema halvimal juhul 0,8 miljonini, edastas Postimees seminaril kuuldut. Juhul kui töötajate suhe elanikkonda jääb praegusele tasemele peaks tööviljakuse hoidmiseks töötajate panus kasvama järgneva 46 aastaga seega 62%. Juhul kui aga pensionäride osakaal peaks tõusma tuleb kättevõidetud elatustaseme hoidmiseks efektiivsust veelgi enam tõsta. Aga kes on rahul kui 2050. aastal oleme kõigest sama rikkad kui praegu.

Rahandusministri Taavi Veskimägi pakkus lahendustena välja pensioniea tõstmise, töönädala pikendamise ja puhkuse vähendamise.
Ehk siis peaks tõstma töötundide arvu nädalas, tööpäevade arvu aastas ja tööaastate arvu elus.
Teoreetiliselt võiks see meid hullemast päästa, kuid praktiliselt tuleks ju ikkagi mõelda rohkem tootlikkuse ja efektiivsuse tõusule.

Viimastel aastatel on Eesti saavutanud 6-7% majanduskasvu ning seda hoolimata sellest, et tööga hõivatute arv on püsinud meil aastaid palgal.

Vaadates börsifirmade aruandeid on selgelt näha, kuidas käive ja kasum töötaja kohta kasvab üsnagi kiires tempos.
Näiteks Baltika käive kasvas kolmandas kvartalis töötaja kohta võrreldes aastataguse ajaga 17%, Hansapangal 16% ja Harju Elektril 13%.
Ka 7% tulusid kaotanud Norma näitas 2% käibekasvu töötaja kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing