Meelis Atonen: riik ei ole tavaline lepingupartner

25. november 2004, 15:36

Endine majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen ütles tänasel Eesti Eduka Arengu foorumil et riik ei ole tavaline lepingupartner.

'Minu hinnangul ettevõtjad suheldes riigiga teevad selle vea, et käsitlevad riiki kui ettevõtet,' ütles Atonen. 'Riik ei ole tavaline lepingupartner. Miks? Esiteks, avalikkuse väga suur huvi seab igasugustele kokkulepetele piirid.'

Atoneni sõnul on selge, et kuna riiki juhivad poliitikud, siis mõnikord võib poliitiline mängurõõm võitu saada ja mõni ettevõtja idee, võib läbi kukkuda.

'Te peate oma soove esitades arvestama, et riik elab raamides ja PR kampaania ei muuda seadusi ja riigi toimimise loogikat olematuks,' ütles Atonen. 'Riik on tunduvalt vähem paindlik, kui mõni väike erafirma, kellega te asju ajate.'

Atonen ütles ka, et suhtekorralduse kvaliteet ei taga positiivset tulemust. 'Minu meelest on parim suhtlemisviis otsesuhtlemine, see tagab kõige suurema võimaluse edu saavutada,' rõhutas Atonen. 'Enne, kui hakkate suhtekorraldusfirmat palkama, soovitan otsekontakt ära proovida. Nägin ministrina tihti olukordi, kui minu poole pöördusid uhked firmad, kellele maksti suuri summasid elementaarsetele asjade korda ajamiseks.'

Atoneni sõnul muutuvad Eesti poliitikud järjest rohkem ennast austavamaks ning meedia kaudu vastasseisu püstitamine ja õhutamine võib suhted täielikult rikkuda.

Atonen tõi ka neli näidet PR-meeste suhlemisest riigiga:
Edelaraudtee dotatsiooni teema - võimendati vähemuse (rongisõitjad on alati vähemuses) häält, tollane teede- ja sideminister Toivo Jürgenson sai talvise tee-ehitaja templi otsaette ning Edelaraudtee sai 10aastase dotatsiooni. Täna selline kampaania Atoneni sõnul aga enam läbi ei läheks.
Eesti Energia - on väga kummaline, et 100protsenti riigi omanduses olev ettevõte teeb omanikuga väitlemiseks tugevalt suhtekorraldust. 'Hansapanga juhatust omanikega vaidlemas ma ette ei kujuta,' ütles Atonen.
Eesti Raudtee - juba kaks aastat järjest, alati 5. novembril, kirjutab Postimees, et ER aktsionärid müüvad oma aktsiad maha, ER lükkab paar päeva hiljem selle ümber.
SLK teema - lugu, mis pole veel lõppenud. 'See oli minu jaoks väga huvitav kogemus - minu arust me pidasime tüüpilist ärivaidlust,' ütles Atonen. 'Aga me alahindasime partneri suhtekorralduse poolt. Ministrivahetusega riik võitis ning saavutas eesmärgi, et üks minister ametis kaotas, ei olnud suur kaotus.'

Atoneni ettekande lõpetas punkt, milles öeldi, et enne PR kampaania alustamist tuleb tõsiselt kaaluda, kas see on hädavajalik, sest antud kulutus võib olla mittevajalik ning anda sootuks vastupidise tulemuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing