ÄP fototoimetus • 25. november 2004 kell 22:00

Meelis Atonen: riik ei ole tavaline lepingupartner

?Minu hinnangul ettevõtjad suheldes riigiga teevad selle vea, et käsitlevad riiki kui ettevõtet,? ütles Atonen. ?Riik ei ole tavaline lepingupartner. Miks? Esiteks, avalikkuse väga suur huvi seab igasugustele kokkulepetele piirid.?

?Te peate oma soove esitades arvestama, et riik elab raamides ja PR-kampaania ei muuda seadusi ja riigi toimimise loogikat olematuks,? ütles Atonen. ?Riik on tunduvalt vähem paindlik kui mõni väike erafirma, kellega te asju ajate.?

Atonen ütles ka, et suhtekorralduse kvaliteet ei taga positiivset tulemust. ?Minu meelest on parim suhtlemisviis otsesuhtlemine, see tagab kõige suurema võimaluse edu saavutada,? rõhutas Atonen. ?Enne, kui hakkate suhtekorraldusfirmat palkama, soovitan otsekontakt ära proovida. Nägin ministrina tihti olukordi, kui minu poole pöördusid uhked firmad, kellele maksti suuri summasid elementaarsete asjade kordaajamiseks.?

Atoneni sõnul muutuvad Eesti poliitikud järjest rohkem ennast austavamaks ning meedia kaudu vastasseisu püstitamine ja õhutamine võib suhted täielikult rikkuda.

Meelis Atonen tõi ka neli näidet PR-meeste suhtlemisest riigiga:

Edelaraudtee dotatsiooni teema ? võimendati vähemuse (rongisõitjad on alati vähemuses) häält, tollane teede- ja sideminister Toivo Jürgenson sai talvise tee-ehitaja templi otsaette ning Edelaraudtee sai 10aastase dotatsiooni. Täna selline kampaania Atoneni sõnul aga enam läbi ei läheks.

Eesti Energia ? on väga kummaline, et sada protsenti riigi omanduses olev ettevõte teeb omanikuga väitlemiseks tugevalt suhtekorraldust. ?Hansapanga juhatust omanikega vaidlemas ma ette ei kujuta,? ütles Atonen.

Eesti Raudtee ? juba kaks aastat järjest, alati 5. novembril, kirjutab Postimees, et ERi aktsionärid müüvad oma aktsiad maha, ER lükkab paar päeva hiljem selle ümber.

SLK teema ? lugu, mis pole veel lõppenud. ?See oli minu jaoks väga huvitav kogemus ? minu arust me pidasime tüüpilist ärivaidlust,? ütles Atonen. ?Aga me alahindasime partneri suhtekorralduse poolt. Ministrivahetusega riik võitis ning saavutas eesmärgi, et üks minister ameti kaotas, ei olnud suur kaotus.?

Atonen ütles ettekande lõpus, et enne PR-kampaania alustamist tuleb tõsiselt kaaluda, kas see on hädavajalik, sest kulutus võib olla mittevajalik ning anda sootuks vastupidise tulemuse.

Autor: ÄP

Hetkel kuum