Oskuslik töö inimestega on protsessijuhtimise lahutamatu osa

Mats Soomre 29. november 2004, 00:00

Laias laastus peab juht jagama ennast kahe tegevuse vahel ? esiteks valdkonna spetsiifika valdamine ja arendamine ning teiseks inimeste ja meeskondade tegevuse koordineerimine. Teisisõnu ? juht peab tegelema protsesside juhtimise ja inimeste juhtimisega.

Kui tegemist on väikese meeskonna/ettevõttega, ei kasutata enamasti selget ja kirja pandud protsesside kirjeldust, kuna enamik inimesi saab ilma selletagi aru, mida ja miks peab tegema.

Suuremas meeskonnas/ettevõttes hakkavad erinevad inimesed ja meeskonnad asjadest erinevalt aru saama, sest suulisel teel jagatav informatsioon muutub käest kätte liikudes.

Siin tuleb ühe võimalusena appi protsessikeskne lähenemine. Sel juhul vaadatakse kliendi rahulolu läbi põhiprotsessi, kus sisendis on klient oma vajaduste ja soovidega ning väljundis on rahulolev klient.

Põhiprotsessi täiendavad vajalikud abiprotsessid, mis loovad põhiprotsessile vajalikud tingimused tulemuslikuks toimimiseks.

Protsessijuhtimine loob selguse prioriteetides ja eesmärkides ning annab inimestele selge ettekujutuse, millistel peamistel tegevustel põhineb ettevõtte edu ning mida tähendab kliendikesksus just meie ettevõtte jaoks.

Inimestel on selgus, mida neilt oodatakse ning mida ja kuidas nad tegema peavad, et lõpptulemuseks oleks (sise)kliendi rahulolu.

Eriti hästi on protsessijuhtimine kasutatav uute inimeste sisseelamisel ja väljaõpetamisel, eesmärkide saavutamise (kvaliteedi) kontrollimisel, protsesside optimeerimisel ja muutmisel.

Kui protsessijuhtimine oleks ainuke ja kõige õigem meetod, siis oleksid kõik ettevõtted sellele üle läinud ja kõik toimiks ideaalselt, sest inimesed teeksid täpselt nii, nagu protsesside kirjeldused ette näevad.

Reaalsus on pigem selline, et juhtidel tuleb alati toime tulla inimestega, sest just inimesed on need, kes viivad ellu protsessikirjeldustes kirjapandut. Meenutage kas või Henry Fordi kuulsat ütlust: ?Miks on nii, et kui vajan üht kätepaari, saan inimese pealekauba??

Kuivõrd aga inimesed (nii meeskond kui ka juhid ise) teevad kirja pandud tegevusi alati täpselt nii, nagu vaja oleks?

Seda võib igaüks proovida enda peal ? vaadake korraks oma selle nädala kalendrisse kirja pandud tegevusi ja öelge endale ausalt, kas kõik kirja pandud tegevused on tehtud nii, nagu te plaanisite.

Paljudel ilmselt ei ole, sest me oleme tavalised inimesed ning mitte alati ei pruugi me teha asju, mida peab ja on mõistlik teha. q

Kuidas jõuda protsessijuhtimisel nii kaugele, et meil enamasti õnnestuks saavutada just see, mida me soovime?

Kui te saavutate tulemuse nii, et tagatud on inimeste, meeskonna, klientide ning ettevõtte rahulolu, siis on väga suur tõenäosus, et te olete pikas perspektiivis edukad ja lisaks hinnatakse teid kui suurepärast liidrit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing