Sideamet tunnistas ka EMT olulise turujõuga ettevõtjaks

29. november 2004, 15:48

Sideamet tunnistas 2005. aastaks olulise turujõuga ettevõtjateks Elion Ettevõtted ASi ja ASi EMT, teatas amet.

Sideamet tunnistas Elion Ettevõtted ASi olulise turujõuga ettevõtjaks (OTE) 2005. aastaks üldkasutatavate telefoni-, püsiliini- ja sidumisteenuse turul ning ASi EMT olulise turujõuga ettevõtjaks üldkasutatava mobiiltelefoniteenuse turul.

2003. aasta majandustulemuste analüüsi põhjal oli Elion Ettevõtted ASi turuosa telefoniteenuse turul 82,68%, püsiliiniteenuse turul 76,20% ja sidumisteenuse turul 34,02%. ASi EMT turuosa mobiiltelefoniteenuse turul oli 59,39%.

'OTE-ks tunnistamine ei ole ettevõtjate süüdistamine vaba konkurentsi ohustamises ega karistamine, vaid see on ennetav abinõu vaba konkurentsi ohustamise vältimiseks,' ütles Sideameti peadirektor Ando Rehemaa.

OTEks tunnistamise protseduurist lähtuvalt oli mõlemal ettevõtjal võimalus esitada vastuargumendid tõendamaks, et nende suur turuosa ei ohusta vaba konkurentsi. Elion jättis selle võimaluse kasutamata, seega aktsepteerib enda OTEks tunnistamist. Advokaadibüroo Raidla Partnerid, kes esindab ASi EMT, esitas arvamuse EMT OTEks tunnistamise kavatsuse kohta, milles leiti, et EMT on oma senise tegevusega piisavalt tõendanud, et nad vaba konkurentsi mobiiltelefoniteenuse turul ei ohustata. Olles tutvunud esitatud kirjaliku arvamusega, leidis Sideamet, et esitatud väited ei tõenda vaba konkurentsi ohustamise võimaluse puudumist.

'Sideameti seisukohast ei ole EMT piisavalt tõendanud, et tal puudub võimalus ohustada vaba konkurentsi mobiiltelefoniteenuse turul 2005. aastal,' järeldas Ando Rehemaa.

'Advokaadibüroo esitatud põhjenduste kirja lühidalt kokku võttes oli välja toodud näiteks see, et EMT pole algatanud hinnasõda, toonud välja dumpinghinda jms, mida suured ettevõtted väikeste lämmatamiseks teha saavad,' ütles EMT avalike suhete juht Kaja Pino. 'Paraku jah ei ole see, et me seda seni pole teinud, tõenduseks sellele, et me seda ka edaspidi ei tee. Tulevikku on ju võimatu tõendada. Eks me ole siis OTE ka 2005. aastal, nagu ka Sideamet märkis, pole see ju karistus.'

Elion oli OTEks tunnistatud 2001., 2002., 2003. ning ka 2004. aastaks ning EMT nii 2002., 2003. kui ka 2004. aastaks.

'Telekommunikatsiooniseaduse' järgi tunnistab Sideamet 2004. aastal viimast korda 1. detsembriks olulise turujõuga ettevõtjaks üldkasutatava telekommunikatsioonivõrgu operaatori või üldkasutatava telekommunikatsiooniteenuse osutaja, kelle turuosa koos ema- ja tütarettevõtjaga on vähemalt 25% kas telefoni, püsiliini- või mobiiltelefoniteenuse turu käibest või 25% sidumisteenuse turu liikluse mahust, kelle netokäive konkreetsel turul ületab 10 miljoni krooni piiri ja kui ettevõtja ei tõenda, et sellise turuosa omamine ei ohusta vaba konkurentsi.

Alates 2005. aastast muutuvad protseduurid lähtuvalt 'Elektroonilise side seaduses' sätestatud Euroopa Liidu uuest regulatiivsest raamistikust.

Uuest aastast hakatakse valdkonnaspetsiifilistel turgudel määrama Märkimisväärse turujõuga ettevõtjat (MTE) ja rakendama talle uuest seadusest tulenevaid kohustusi. MTE määratakse tulevikus 18 valdkonnaspetsiifilisel turul, millel ei toimi vaba konkurents ning MTEle määratakse kohustused lähtuvalt turul tuvastatud probleemidest. MTE määramise protseduuride läbiviimise aeg pikeneb maksimaalselt kolme aastani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing