Kohus keelas Eesti Raudteel Spacecomile takistuste tegemise

Peeter Raidla 30. november 2004, 00:00

Spacecom on üks kolmest Vene taustaga firmast, mis taotlevad pea kahte kolmandikku raudtee läbilaskevõimest. Eesti Raudteele tähendaks taotluste läbiminek ligi neljakordset veomahtude vähenemist.

Kohtumäärusega pandud keeld kehtib kuni 29. maini 2005 ehk kuni ajani, mil kehtib Spacecomi ja Eesti Raudtee vahel sõlmitud leping, mille kohaselt on Spacecomil õigus korraldada raudteevedusid Eesti raudteel. Kohtuvaidluse objektiks on Eesti Raudtee poolt kehtestatud hinnad, mis Spacecomi meelest pole õiglased. Spacecomi juhi Oleg Ossinovski sõnul rakendab Eesti Raudtee tariife, mille puhul on kahe erineva kliendi tonni naftasaaduste veo hinnavahe 30 protsenti.

Eesti Raudtee lubas katkestada lepingu Severstaltransi tütarfirma Spacecomiga 5. detsembriks. Lepingu lõpetamise põhjuseks tõi Eesti Raudtee asjaolu, et Spacecom võlgneb neile infrastruktuuri kasutustasudena üle 20 miljoni krooni ja pole esitatud arveid korrektselt tasunud augustist saadik.

Möödunud nädalavahetusel vahetas Eesti Raudtee Narvas kahe Spacecomi rongi vedurid enda omade vastu ja võttis jõuga Kiri?ist Muugale suundunud veosed üle. Eelnevalt keelas Eesti Raudtee Spacecomi rongide liikumise Petserist Muugale ning klient oli surve all sunnitud lepingulised veosed Eesti Raudteele üle andma. Spacecom pöördus õiguskaitse saamiseks kohtu poole, apelleerides asjaolule, et hinnavaidlus on kohtus pooleli ning selle ajaks tuleb säilitada õigusrahu.

Luues raudteel kriisiolukorra, püüab Eesti Raudtee Ossinovski hinnangul tõestada, et raudteeseadus, mis tagab infrastruktuurile vaba juurdepääsu, on ebatäiuslik. ?Kui Spacecom ei leia Eesti Raudtee tegevuse tõttu võimalust vedude jätkamiseks, võib raudteeturu liberaliseerimise unustada. Hea, et ühiskonnas on aru saadud ? Eesti Raudtee ei võitle mitte Spacecomi, vaid Eesti riigi ja selle seadustega,? ütles Ossinovski.

?Ainult Eesti Raudtee monopoli piiramine tagab Eesti püsimise konkurentsivõimelisena naaberriikidega,? märkis Ossinovski.

Spacecomi väitel on tema Eesti Raudteega sõlmitud lepingut täitnud ja pole seadust rikkunud, samuti on Spacecom maksnud raudtee kasutamise eest tähtaegselt ja vastavuses kehtivatele seadustele. Kasutustasu suuruse kindlaksmääramiseks on Spacecomil ja Eesti Raudteel pooleli kohtuvaidlus.

Eesti Raudtee pressiesindaja Priit Koff kinnitas eile, et nad ei ole veel linnakohtu määrust kätte saanud ega saa seda seetõttu ka kommenteerida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing