Töötlemistegevused lubavad makse edasi lükata

ÄP 30. november 2004, 00:00

Rubriik selgitab tolliprotseduure ja -käitlusviise ning nende rakendamist.

Seestöötlemine võimaldab reekspordiks määratud ühenduseväliseid kaupu töödelda ELis kaupadelt impordimakse maksmata või kaubanduspoliitilisi meetmeid rakendamata.

Kui seestöötlemise järel soovitakse kaubad lubada vabasse ringlusse, tuleb tasuda maksud. Maksude mitte-eesmärgipärase peatamise eest (re-eksporti ei järgnenud) tuleb vabasse ringlusse lubamisel tasuda lisaks impordimaksudele ka tasandusintress.

Töötlemine tollikontrolli all võimaldab ühenduseväliseid kaupu, mis on mõeldud ELi turule, töödelda ELis enne vabasse ringlusse lubamist eesmärgiga vähendada imporditollimakse. Protseduuri kasutamise eelduseks on impordikauba kõrgem tollimaksumäär kui töödeldud tootel.

Tolliprotseduuri rakendamisel makstakse käibemaks, kuid peatatakse tollimaksud ja aktsiis ning kaubanduspoliitilised meetmed. Vabasse ringlusse lubamisel makstakse töödeldud tootele vastavad tollimaksud ning aktsiis ja rakendatakse kaubanduspoliitilisi meetmeid vastavalt importkaubale. Kui importkauba vabasse ringlusse lubamisel tuleks esitada impordilitsents, tuleb litsents esitada ka töödeldud toote vabasse ringlusse lubamisel.

Seestöötlemise ja tollikontrolli all töötlemise rakendamiseks on vaja tolli luba, mis väljastatakse tingimusel, et toll saab teostada järelevalvet liigsete administratiivsete kulutusteta. Lisaks ei tohi oluliselt kahjustada imporditava kaubaga sarnast kaupa tootvate ELi tootjate huve.

Ajutine import võimaldab reekspordiks määratud ühenduseväliseid kaupu ELis ajutiselt kasutada impordimaksude tasumiseta.

Teatud kaupu, mille loetelu leiab tollikoodeksi rakendusjuhendi artiklist 555-578, võib ajutiselt kasutada täieliku impordimaksude vabastusega, selleks peatatakse tollimaksud ja käibemaks. Ülejäänud kaupu võib ajutiselt kasutada osalise tollimaksuvabastusega, siis makstakse käibemaks ja osaline, 3% tollimaks.

Kui pärast ajutist importi soovitakse kaubad lubada vabasse ringlusse, tuleb tasuda maksud. Maksude mitte-eesmärgipärase peatamise eest tuleb vabasse ringlusse lubamisel tasuda lisaks impordimaksudele ka tasandusintress.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing