Krista Taim • 1. detsember 2004 kell 22:00

Ettevõtjad ei kiirusta pakendiorganisatsiooniga liituma

Keskkonnaministeeriumi jäätmekäitlusosakonna juhataja Peeter Eeki sõnul pole olukord kiita. Seaduse järgi peavad ettevõtted järgmisel aastal hakkama tegelema pakendite kogumise ja taaskäitlusega läbi MTÜde või maksma kõrget aktsiisi.

Paraku pole ettevõtjad varmad ainsa ministeeriumi poolt akrediteeritud organisatsiooni ETOga liituma.

?On kahetsusväärne, et Eesti ettevõtjad on ootuses, et keegi toob ja teeb neile midagi ära. Nemad aga pärast teevad toreda valiku,? rääkis Eek. ?Mis puudutab organisatsiooniga liitumise hindasid, siis need sõltuvad liitujate arvust. Mida rohkem liikmeid, seda väiksem maks.?

Teda teeb murelikuks ka see, et veel pole ETO konkreetseid lepinguid sõlminud kogujatega konteinerite paigaldamiseks ja tühjendamiseks. ?Ma ei saa öelda, et nad ei tule toime, aga võin öelda, et ootaks selgemat tegevust,? lisas ta.

ETO tegevjuht Ahto Hunt on optimistlik. ?Alustame jaanuaris, nagu lubatud,? kinnitas ta.

Tema sõnul pole küll ETO liikmete arv kasvanud ja on 19. Praeguste liikmete taga on pea 10% kogu Eesti pakendi massist. ?Tähtis ongi see, et suured ettevõtted tunnevad huvi ja liituvad, saame tegevuse käima ja siis liituvad ka väikeettevõtted,? rääkis Hunt.

Praegu ootab keskkonnaministeeriumis akrediteerimist veel kaks pakendikogumise MTÜd. Eeki sõnul on aga küsitav nende suutlikkus, sest nende liikmed toovad turule üks alla 1%, teine 0,5% pakendi massist.

Hetkel kuum