Andris Feldmanis • 1. detsember 2004 kell 9:15

Iisraeli-Eesti suhete suurim kasvuruum on majandusvallas

Oma kahepäevase Iisraeli-visiidi ajal rõhutas peaminister Juhan Parts, et enim tööd on kahel riigil teha majandusvallas.

Kohtumisel Iisraeli kolleegi Ariel Sharoniga rõhutas Eesti peaminister, et Eesti ja Iisraeli suhted on head, koostöö on eriti hea kultuuri- ja haridusvallas, samas on palju kasvuruumi majanduskoostöö edendamisel. ?Eesti ja Iisraeli kaubavahetus on arvestades mõlema poole potentsiaali kahetsusväärselt väike, ? ütles peaminister Parts. Eesti liitumisel ELiga laienes Eestile EL-Iisraeli vabakaubandusleping, mis Partsi hinnangul aitab kaasa kaubavahetuse hoogustamisel, samuti võiks olla positiivne ajend majandussuhete elavdamiseks töös oleva kahepoolse topeltmaksustamise lepingu sõlmimine. Mõlemad peaministrid avaldasid lootust, et käimasolev visiit annab hea impulsi ärikontaktide süvendamiseks.

Kõneledes Lähis-Ida rahuprotsessist, hindas peaminister Ariel Sharon uue Palestiina juhtkonna ametisseasumist kui ?uut võimalust Lähis-Ida rahuprotsessi taaskäivitamiseks'. Tuleva aasta jaanuaris toimuvad Palestiina valimised ning tahe peatada terroriaktid näitavad Sharoni sõnul, kas Iisraelil ja Palestiinal on võimalik kohtuda läbirääkimiste laua taga. Iisraeli peaminister tutvustas plaani sulgeda Gaza maakitsusel Iisraeli asundused. ?Iisraeli elanike lahkumine Gazast on oluline samm edasi, ? ütles peaminister Parts ning avaldas lootust, et see aitab kaasa Lähis-Ida kontakti rahumeelsele lahendamisele. Ühtlasi väljendas peaminister Parts arvamust, et Euroopa Liidul tuleb Iisraeli-Palestiina konflikti lahendamispüüdlustes leida suurem tasakaal.

Mõlemad kohtumisel osalejad nentisid, et antisemitismil ei ole tänapäeva demokraatlikes ühiskondades kohta.

Kõne all olid kohtumisel ka olukord Ukrainas, suhted Venemaaga ning sisepoliitiline olukord Iisraelis.

Peaminister Parts avaldas kohtumisel Iisraeli president Moshe Katsaviga lootust, et järgmisel aastal toimuvale president Katsavi Eesti visiidile tuleb kaasa ettevõtjate delegatsioon, et ärikontaktide sõlmimisel sõnadest saaks ka tegudeni jõuda.

Kohtudes Knesseti presidendi Reuven Rivliniga vesteldi Lähis-Ida rahuprotsessi ja Iisraeli-EL suhete kõrval Eesti lähiajaloo teemadel. Peaminister Parts peatus pikemalt Eesti riigi olukorral II Maailmasõja eel ja järel ning riigi iseseisvuse üürikesel taastamisel 60 aastat tagasi enne taasokupeerimist Vene vägede poolt. ?Kutsun teid üles mõistma meie ajalugu ning mitte juhinduma hinnangute andmisel Eesti suhtes vaenulikust propagandast, ? rõhutas Parts.

Valitsusjuht külastas Jeruusalemmas paiknevat Yad Vashemi holocausti memoriaalkompleksi ning kus toimus holocausti ohvrite mälestustseremoonia.

Peaminister Parts külastas visiidi käigus ka Tel Avivi Ülikooli ning üht tuntuimat teadusparki, riigi ja erakapitali koostöös finantseeritavat kõrgtehnoloogiafirmade inkubaatorit.

Peaminister naaseb Eestisse kolmapäeva pärastlõunal.

Hetkel kuum