Spacecom: kohtu tänane otsus vastab ka meie soovidele

07. detsember 2004, 15:29

Kohtu otsus Eesti Raudtee kohustusest Spacecomi edasi teenindada ja raudteevedaja vastukohustusest maksta deposiiti 82,8 mln krooni rahuldab veoettevõtjat.

Spacecom, kes kahtlustab Eesti Raudteed ennast finantsprobleemides, kavatseb täna kohtu poolt nõutud raha deposiiti maksta.

Spacecomi juhatuse esimees Oleg Ossinovski kommenteeris, et kohtu otsus vastab täielikult Spacecomi soovidele. 'Me oleme alati pakkunud Eesti Raudteele rahaliste garantiide võimalust, kuna peamine risk seisneb selles, et Eesti Raudtee bilansi andmetele tuginedes saab ettevõte kaubavedudest 200 miljonit krooni kahjusid aastas. Seetõttu on ka oht mitte tagasi saada seni kantud kulusid juhul, kui kohus rahuldab meie hagi Eesti Raudtee vastu,' märkis Ossinovski.

Samas on Ossinovski sõnul kummaline kuulda Eesti Raudtee uue arendusjuhi Raivo Vare suust, et kümneid miljardeid kroone ületava aastakäibega Severstaltransi tütarettevõttel saavad olla finantsilised probleemid. Ainuüksi Spacecomi kohustustevaba vara maht ületab 500 miljonit krooni ning kohtu poolt nõutava summa katab vaba raha jääk, rääkis Ossinovski.

Spacecomi ja Eesti Raudtee vaidlus infrastruktuuritasude suuruse üle on põhimõtteline ning Spacecomi nimetamine raskustes olevaks ei vasta tõele. Seda kinnitavad ka arvud - Spacecomi esimese poolaasta käive oli ligi 100 miljonit ja ettevõtte varade maht ületab 1,5 miljardit krooni.

Spacecom kavatseb kohtus Eesti Raudteega infrastruktuuri kasutustasude üle lõpuni vaielda, kuna soovib kütuseterminaalidele võrdseid tingimusi. 'Me ei saa leppida sellega, et Eesti Raudtee diskrimineerib terminaale, teenindades neid erinevate hindadega. See tähendab, et investeeringud on ohus ja sõltuvad ühest monopoolsest ettevõttest,' ütles Ossinovski. 'Meie peamine eesmärk on turg - mida rohkem on sellel osalisi, seda õiglasemaks kujunevad hinnad.'

Näidates Spacecomi raskustes olevana, üritab Eesti Raudtee juhtida riigi ametkondade tähelepanu kõrvale Eesti Raudtee enda probleemidest, avaldas Ossinovski arvamust.

Teisalt annavad Eesti Raudtee arendusjuhi Raivo Vare selged ja ausad seisukohavõtud alust lootusteks, et hetkel kohtulahendit ootav vaidlus raudtee kasutustasu määramise osas võib jõuda kohtuvälise lahendini. Eesti Raudtee tunnistab esmakordselt avalikult õigeks Spacecomi poolt Eestis kehtivate seaduste ja määruste alusel arvestatud infrastruktuuri kasutustasu määra.

Spacecom järeldab Vare sõnadest, et Spacecomile meelepärase hinna puhul jääks Eesti Raudtee infrastruktuuri investeeringute summa aastas 200 miljoni krooni piiridesse. Kasutustasu määramisel ongi üheks oluliseks komponendiks infrastruktuuri põhiteenuse tagamiseks tehtud investeeringute maht, mis aastatel 2001.-2004. jääb isegi alla 200 miljoni krooni aastas.

'Jää on ilmselt liikuma hakanud, sest kuni härra Vare sekkumiseni pole Eesti Raudtee kuue kuu jooksul suutnud Spacecomi vastavasisulistele taotlustele vastata,' märkis Ossinovski. Ta avaldas lootust, et Eesti Raudtee juhtkond jõuab ka teiste kasutustasu osade analüüsil samadele järeldustele ning esitab nii oma infrastruktuuri klientidele kui avalikkusele tegelikud andmed, mille alusel tasu määrata soovitakse.

Tallinna linnakohus jättis täna rahuldamata Eesti Raudtee taotluse Spacecom hagi tagamise tühistamiseks, samas peab Spacecom maksma kohtudeposiiti hagi tagamisest tekkiva kahju hüvitamiseks kokku 82,8 miljonit krooni. Eesti Raudtee taotles samas kahjude hüvitamiseks kokku 128 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing