Villy Paimets • 7. detsember 2004 kell 22:00

Tallinna jõulupuu kulud kattis saefirma

23meetriseks sirgunud kuusk, millest Raekoja platsil seisab 15meetrit, on pärit Ida-Virumaalt Iisakult. Kuusest kiiremini jõudsid Tallinna jutud, et kuna jõulupuu kasvas kahe kinnistu piiril, pöörasid maaomanikud pealinna makstud 10 000 krooni pärast tülli.

Kahele omanikule kuulus ka Tartu jõulupuu, kuid Põlvamaal Valgjärve vallas Kooli külas asuva maatüki ja sellel kasvanud kuuse omanikud jagasid linnalt saadud summa lihtsalt ja vennalikult pooleks.

Tartu linnamajanduse osakonna haljastusteenistuse juhataja Andres Pool ütles, et kõik kuusega seotud kulutused lähevad linnale maksma 44 900 krooni. ?Summa sisaldab kuuse hinda, kuuse toomise, paigaldamise, järelevalve ja äraviimise kulusid,? ütles Pool. ?Puu omanikule makstavat hinda ma ajakirjandusele ei kommenteeriks, sest see puudutab ka kahe eraisikust omaniku huve.?

Viljandi 20meetrine jõulukuusk kasvas Olustvere vallas Mudiste külas. Kuuse hind oli 5000 krooni, sellele lisandub kuuse ülespanek ning äraviimine ligikaudu 20 000 krooni eest.

Paide linna jõulupuu osteti Paide vallas elavalt eraisikult. Puu jäi 72aastaseks. Kuusele ligipääsemiseks täideti teekallak kruusaga. Kallaku täitmine, saagimine, transport ja kuuse ülespanek maksid kokku 18 250 krooni.

Haapsalu tänavune jõulupuu kasvas linna avalike suhete nõunik Liivi Ollino sõnul ühe linnas tegutseva ettevõtte maal. ?Linnast võeti puu seepärast, et tänavune ilmastik muutis metsad märjaks ning raske tehnikaga metsa minek oleks eeldatavasti ebaõnnestunud,? ütles Ollino.

?Linna territooriumilt ei võetud jõulupuud aga mitte ainult mugavuse pärast,? lisas Ollino. ?Puul hakkasid ilmnema haigusnähud ning paari aasta pärast oleks see tulnud niikuinii maha võtta.?

Linnast on pärit ka Kärdla jõulukuusk. ?Inimene tahtis kuusest vabaneda, sest pidas seda oma varale ohtlikuks. Kuuse eest maksime 1500 krooni,? ütles Kärdla linna heakorraspetsialist Mai Sinilaid. ?Ülespaneku, hoolduse ja mahavõtmise eest maksame vastavalt hinnapakkumisele 9800 krooni.? Hind sisaldab ka puudele riputatud tulesid.

Pärnu linnavalitsus pani jõulumeeleolu loomiseks üles kaks kuuske, ühe Keskväljakule ja teise Rüütli platsile. Mõlemad jõulupuud toodi Kilingi metskonnast. Kokku läksid kuused maksma 31 000 krooni.

Valga linna kaunistab koguni kolm jõulupuud, neist üks, looduslik, kasvab kiriku ukse ees. ?Üks on ka linnaväravas ja see põhikuusk on kesklinnas,? ütles linnahooldusameti juhataja Endel Rebane. ?50aastane kuusk toodi Valgamaalt riigi metsast, puu eest maksime 3000 krooni.? Kokku maksis kahe puu toomine 15 000 krooni.

Võru linna jõulukuusk on pärit Võru vallast, Sossi külast. Kuuse eest maksis linn 2000 krooni ning selle toomine, ülespanemine ja mahavõtmine maksab umbes 18 000 krooni.

Ida-Virumaal levib aga linnas kasvavate puude ehtimine, sellega piirduvad tänavu Sillamäe, Narva-Jõesuu ja Püssi.

Hetkel kuum