PM: Tootmise lõpetamine viis apteekidest paljudele eluks vajaliku ravimi

08. detsember 2004, 09:07

Et tootjad pole huvitatud varem Eestis toodetud odava arstimi müügile toomisest, peavad eluks vajaliku ravimi vajajad selle erandkorras välismaalt tellima.

Sellisesse seisu on sattunud Eestis vähemalt tuhat inimest, kes vajavad erinevate alaliste tõbede tõttu vitamiini B-12 süsti. Enamikus apteekides seda varem Eestis kohapeal toodetud ravimit enam pole ning kuna ravim ei ole siin registreeritud, saab seda maale tuua ainult eriloaga iga patsiendi jaoks eraldi, kirjutab Postimees.

Varem tootis B-12 vitamiini roosakat värvi süstelahust Tallinna Farmaatsiatehas, kuid koos ampullitootmisega lõpetas tehas tänavu suvel ka süstelahuse valmistamise.

Tallinlane Kaido, kes ei soovinud oma perekonnanime avaldamist, sai vitamiinisüstide lõppemisest teada apteekidest, kuhu ta ridamisi helistas, et leida oma emale hädavajalikku ravimit.

Kaido leidis väljapääsu ? vajaliku ravimi toob tööasjus Venemaal käiv sõber. Seda lahendust ei pea mees aga normaalseks.

Tartu Ülikooli kliinikumi arst-õppejõud Marju Hein ütles, et mingi muu ravim B-12 vitamiinisüsti ei asenda. «Ravim on elupäästev, sellel puuduvad alternatiivid. Kui patsiendid seda saavad, siis haigusnähte ei esine,» selgitas Hein.

Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog Toomas Kariis ütles, et tegelikult on neid ravimeid palju, mis on eri põhjustel jäänud teisele poole Euroopa Liidu ust, kuid mida väga vaja oleks.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Ivi Normet loodab uuele ravimiseadusele. «Uues seaduseelnõus on ka erandkorda laiendatud, see peaks andma võimaluse tuua riiki teatava koguse ravimeid, mille vajadust näeb arstide kutseliit,» ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing