Vaesemad riigid peaks ELi eelarvelahingus alla andma

08. detsember 2004, 14:12

ELi vaesemad riigid peaks nõustuma EL eelarvemahu kärpimisega, vastasel juhul võivad nad osadest 2007. a tugirahadest ilma jääda.

Nii hoiatas ELi eesistujariigi Hollandi rahandusminister Gerrit Zalm pärast liidu rahandusministrite sel nädalal toimunud kohtumist, vahendab Bloomberg. Kõnelustega ei jõuta lihtsalt valmis.

ELi eelarve, millest lõviosa läheb põllumajandustoetusteks ja regionaalabiks, moodustas 2004. a 100 miljardit eurot ehk 0,98% ELi SKTst. Võrdluseks - see on vähem kui pool Saksamaa föderaaleelarvest.

ELi valitsused tahavad liidu 2007-2013. a eelarve summa paika saada tuleva aasta juuniks. Erimeelsused on aga jätkuvalt suured. Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku jätta kulude lagi 1,24%le SKPst. Kuus riiki eesotsas Rootsi ja Saksamaaga, keda toetavad Prantsusmaa, Suurbritannia, Holland ja Austria ning uutest riikidest Küpros, soovivad aga ülempiiriks seada 1% SKTst.

Pingeline on seis ka uute liikmesriikide ning Hispaania vahel, kes on n.ö vanadest liikmesriikidest suurim abisaaja ELi eelarvest ning kes tahab omale kindlustada toetuste jätkumise.

Saksamaa on suurim ELi eelarvesse maksja ? aastal 2003. ületasid Saksamaa sissemaksed saadud summad 7,7 miljardi euro võrra. Holland maksab enim riigi majanduse suurust arvestades ? 0,43% SKPst. Suurematest abi saajatest sai Hispaania mullu eelarvest 9 miljardit eurot rohkem tagasi kui sisse maksis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing