Jõuluspämmi eest võib trahvi saada

Eneken Tikk 09. detsember 2004, 00:00

Aastalõpp on müügitegevuseks soodne aeg. Alkomeetrite, firmasümboolikaga kingituste, aga ka toonust tõstvate medikamentide ja uskumatult soodsate IT-teenuste pakkumised ummistavad e-postkaste üha agaramalt.

Kui jõuludes ja müügis pole üldjoontes midagi uut, siis võrreldes mullusega kehtib Eestis täna infoühiskonna teenuse seadus, mille nõuetele iga kommertsteadaanne (vastavalt IÜTS § 5 lõikele 1 on selleks igat liiki teabe edastus, mis on kavandatud otseselt või kaudselt edendama teenuse osutaja nimel kaupade või teenuste pakkumist või tõstma teenuse osutaja mainet) vastama peab.

Kommertsteadaanne peab olema selgelt tuvastatav reklaamina: seda ei või peita teemade ?Mu kõige kallimale? või ?Re: kohtumise aeg? taha. Selliselt võib seaduse vastu eksida ka jõulukaardina saadetud müügiedenduspakkumine.

Teade peab võimaldama selgelt tuvastada isikut, kelle nimel see esitatakse ? seega peab kirjas sisalduma viide füüsilise või juriidilise isiku nimele ja kontaktandmetele. Kontaktandmeid on vaja kasvõi selleks, et isik saaks soovi korral edasiste e-kirjade saamisest loobuda. Seega e-kiri, milles maaletooja reklaamib oma uudistoodangut, andes viite üksnes edasimüüjatele, eksib infoühiskonna teenuse seaduse vastu.

Kommertsteadaanne peab võimaldama selgelt tuvastada müügiedenduspakkumisi, sealhulgas allahindlusi, autasusid ja kingitusi ning müügiedendusvõistlusi ja -mänge ning nendes osalemise tingimusi. Loosimise skeemid, autasud ja nende arv, nagu ka näiteks SMSi hind, on info, mis tuleb kommertsteadaandes selgelt lahti kirjutada.

Füüsilisele isikule võib spämmi saata üksnes adressaadi eelneval nõusolekul.

Adressaadile tuleb selgelt ja arusaadavalt teada anda, kuidas edaspidi kommertsteadaannete saamisest keelduda ning keeldumisõigus peab olema realiseeritav. Nõusolekud ja keeldumised tuleb saatjal registreerida ning vaidluse korral tuleb just saatjal tõendada, et tal on olemas adressaadi nõusolek kommertsteadaannete edastamiseks. Kommertsteadaandele ja selle edastamisele sätestatud nõuete rikkumise eest karistatakse füüsilist isikut rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ja juriidilist isikut rahatrahviga kuni 50 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing