Urmas Vaino • 8. detsember 2004 kell 22:00

Sanatooriumipuhkus vajab põhjalikku planeerimist

Elektriravi protseduure ei ole mõtet mingil juhul ilma konkreetse näidustuse ja haiguskoldeta teha. Laserravi kasutatakse kroonilise valu vaigistamiseks näiteks trauma järel. Ravikuuri pikkus on minimaalselt kolm protseduuri, tavaliselt 4?6 protseduuri. Laserravi lõplik toime ilmneb alles nädalaid hiljem ja ravi alguses võib valu hoopis ägeneda.

Ravimuda mõjub organismile kui termiline, mehaaniline ja keemiline ärritaja. Tekivad muutused närvi- ja südame-vereringesüsteemis, nahas, vere koostises, ainevahetusprotsessides. Mudaprotseduuride mõjul sageneb haigetel pulss, protseduuri algul ka hingamine, paraneb vereringe. Ravikuuri alguses võib kergelt ägeneda krooniline haigusprotsess, sest aktiviseerub ainevahetus.

Lõõgastuspaketti kuuluvad mitmesugused massaa?iliigid (aroomimassaa?, kivimassaa?, vaakummassaa? jne), mitmesugused ürtidega vannid, energiakapsel, infrapunasaun, soolakamber. Lühiajalisel SPAs viibimisel ei ole tavaliselt ravivat efekti, inimene saab enamasti uudse ja huvitava, lõõgastava kogemuse. Vastavalt protseduuride kordamise arvule võib saada nendest erinevaid toimeid.

Veealust du??massaa?i kirjeldatakse sageli kui leebet protseduuri, tegelikkuses on inimese naha tundlikkus erinev ja veealune du?? võib tunduda üsna tugevana.

Soolakamber sobib inimestele, kellel on sagedased viiruslikud ülemiste hingamisteede haigestumised, astma, bronhiit, sagedased kõrvapõletikud, allergiline nohu, naha ekseemid, närvisüsteemi ülekoormus. Soolaravi ei sobi ägeda infektsiooni puhul, millega kaasneb palavik, pahaloomulist kasvajat või tuberkuloosi põdenud inimesele ja kõrgvererõhutõbe ning südamepuudulikkust põdevale inimesele. Ühekordsel protseduuril on lihtsalt huvitav viibida, mingit imet oodata ei tasu.

Infrapunasaunas tungib kiirgus inimese kudedesse 4?5 cm sügavusele, seetõttu kutsub kiirgus esile tugeva higistamise. Infrapunasaunas on higistamine ligi kolm korda intensiivsem kui tavalises saunas. Infrapunasel kiirgusel on leitud positiivne toime lihasvalude, lihaskrampide, liigesepõletiku, seljavalude, reumaatiliste valude jm puhul. Soovitatav seansi pikkus infrapunasaunas on 30 minutit, seda ei tohi mingil juhul ise pikendada. Infrapunasaun ei sobi kunstliigestega inimestele, südame-veresoonkonna haigusi põdevatele, kasvajaga, vere hüübimishäiretega inimestele, rasedatele, ägeda vigastusega inimestele esimese 48 tunni jooksul.

Hetkel kuum