Katseaja viimasel minutil töösuhte lõpetamine pole õige

Kiira Kure 13. detsember 2004, 00:00

Katseaja tulemustest teatamist ei tohi jätta viimasele päevale, sest töötaja on kogu selle aja pinge all, kas ta saab jääda tööle või tuleb tal hakata asju pakkima.

Kui katseaeg on kokku lepitud (üks kuni neli kuud), peab tööandja olema valmis ka hindama katseaja tulemusi, olgu siis katseaeg lubatud neli kuud või lühem. Selles ju lepitakse kokku enne tööle asumist.

Neli kuud on piisavalt pikk aeg, et saada aru, kas inimene on ikka sellele kohale sobiv nii oma tööoskuste kui ka isikuomaduste poolest.

Olen nõus, et nelja kuuga ei saa töötaja keskastmejuhi ega ammugi tippjuhi kohale asudes tööst täit ülevaadet ja töötajal võib küll neljakuulisest katseajast väheks jääda.

Isiklikust kogemusest võin öelda, et eelmisel töökohal hakkasin alles esimese tööaasta lõpus tundma ennast kindlalt, praegusel läks aega umbes viis kuud.

Kui töötaja teeb vea, siis ei ole oluline, kas tal on katseaeg või mitte. Kui on põhjust viga kvalifitseerida distsiplinaarüleastumiseks, siis tuleb ka vastavat seadust rakendada.

Samas arvan, et oleme kõik inimesed ja võime eksida. Esimese vea ilmnemisel ei ole minu arvates õige töötajaga katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu töölepingut lõpetada. Inimesega tuleb rääkida.

Tööandja ütleb, et sa oled tubli, vaba vestluse vormis, nelja silma all. Katseaja lõppedes ei näe seadus ette selle lõpetamise vormistamist kirjalikult ega ole põhjust alustada uut suhet.

Suhe algab töölepingu sõlmimisega ja katseaja möödudes rakendub selle töötaja suhtes töölepinguseadus nagu iga põhikohaga määramata tähtajaks sõlmitud töölepinguga töötaja suhtes, st tal ei ole näiteks õigust lõpetada töölepingut kolm päeva sellest ette teatades, vaid peab tööandjale ette teatama ühe kuu.

Katseajal töötajale palga maksmisel tuleb lähtuda töö sisust ja töötaja kvalifikatsioonist, temale madalama palga maksmine katseaja tõttu on ebaseaduslik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing