Tõnis Oja • 13. detsember 2004 kell 22:00

Aktsiate esmaemissioonidel hoog sees

Analüüsikeskuse Thomson Financial andmetel on tänaseks toimunud 220 aktsia avalikku esmaemissiooni, mille kaudu emiteeriti väärtpabereid rohkem kui 41 miljardi dollari (490 mld krooni) eest. 2003. aastal kokku toimus 86 IPOt, mille koguväärtus oli 16 miljardit dollarit.

Keskmiselt on börsile läinud ettevõtete aktsiate emissioonijärgne hind kerkinud 29 protsendi võrra, aga väga paljude aktsiate hinnad on kerkinud rohkem. Nii on Hiina meelelahutuskompanii Shanda Interactive aktsia hind tõusnud pärast mais toimunud börsileminekut üle 300 protsendi. Google?i aktsia on aga pärast augustis toimunud emissiooni kallinenud 104 protsenti. Sellega on aga aasta enimräägitud IPO alles 17. kohal, kirjutas mõjukas nädalaleht.

Finantsuudisteagentuuri Bloomberg andmeil on riikidest, mis kevadel Euroopa Liitu astusid, 2004. aastal läinud börsile 39 ettevõtet. Kokku on Ida-Euroopa börsidel müüdud sel aastal aktsiate avalike emissioonide käigus väärtpaberid 5,9 miljardi dollari (70 miljardi krooni) eest ehk ligi kolm korda enam kui aasta eest.

Venemaal on Bloombergi andmeil sel aastal korraldatud 276,4 miljoni dollari (3,3 mld krooni) eest aktsiate avalike esmaemissioone. Viimaste hulgas on börsile tulnud kinnisvarafirma OAO Open Investments ja poekett OAO Seventh.

Hetkel kuum