Saksa börs võib Londoni neelates luua Euroopa suurima börsi

Annika Matson 15. detsember 2004, 00:00

Saksa börs (Deutsche Börse) pakkus Briti konkurendi, Londoni börsi (London Stock Exchange) aktsionäridele kokku ligi kaks miljardit eurot (31,3 mld krooni). Londoni börsi aktsionärid pidasid pakkumist liiga madalaks ja lükkasid selle esialgu tagasi. Londoni börsi juhatus andis siiski mõista, et on läbirääkimistest põhimõtteliselt huvitatud. Kui pakkumine õnnestuks, tekiks kahe börsi ühinemisel Euroopa suurim börs.

?Alustame läbirääkimiskõnelustega kohe, oleme väga optimistlikud,? ütles Saksa suurimale majanduslehele Handelsblatt Saksa börsi juht Werner Seifert. Saksa börsi juht on kindel, et seekordsel katsel on palju suuremad edulootused kui ebaõnnestunud ülevõtmiskatsel nelja aasta eest.

Kuigi Londoni aktsiaturul on palju pikem ajalugu ning ta on rahvusvaheliselt tähtsam, kui Saksa börs. Londoni börsil kaubeldakse Euroopa kõige väärtuslikemate firmade aktsiatega.

Seifertil on aga Saksa börsi kasuks kasuks rääkivad argumendid varnast võtta. Nimelt on Londoni börsi turuväärtus praegu 2 ja Saksa börsi väärtus ligi 4,9 miljardit eurot.

Ekspertide sõnul on Londoni börs hea ülevõtukandidaat ka seetõttu, et on orienteeritud vaid klassikalisele väärtpaberikauplemisele. Saksa börs seevastu väidab, et on koos ?veitsi kauplemiskeskkonnaga tulevikutehingute börsi Eurex näol maailma suurim derivatiivibörs.

Analüütikute sõnul võib Saksa börsi pakkumine õhutada oma pakkumist tegema ka Tallinna börsi omanikku, Rootsi OMX Groupi või Pariisis asuva Euronexti. OMXi kommunikatsioonijuht ütles Äripäevale, et nad pole oma ametlikku pöördumist sel teemal veel teinud.

Seifert kinnitas Handelsblattile, et ta püüab Londoniga läbi rääkides jõuda kõiki pooli rahuldava tulemuseni. Samas ei välistanud Saksa börsi juht ka võimalikku vaenuliku ülevõtmispakkumise tegemist, kui muud enam üle ei jää. ?Üks samm teise järel,? kommenteeris Seifert. Spekuleerida ei soovinud Seifert ka võimaluste üle, kus eduka pakkumise korral võiks hakata tulevikus asuma Euroopa suurima börsi peakontor. ?Me peame kuidagi ühe mütsi alla saama mõlema firma aktsionäride ja klientide huvid,? möönis ta vaid. Lisaks teatas ta, et eduka pakkumise korral alandatakse Londoni börsil kauplemise hindu. Pikaajalises plaanis näeb Seifert ka, et ühendatakse Saksa elektrooniline kauplemissüsteem Xetra ja brittide süsteem Sets.

Inglise maaklerite ühenduse Apcim juht Angela Knight pidas sakslaste ülevõtmispakkumist huvitavaks. Sakslaste esimene katse Londoni börs üle võtta 2000. aastal ebaõnnestus just peamiselt seetõttu, et Briti maaklerid olid sellele vastu. Nüüdseks on maaklerite võim börsil tunduvalt kahanenud.

Et finantseerida ligi 2 mld euro suurust pakkumist vajab Saksa börs lisaks 1,2 mld eurot. Selleks tuleb Saksa börsil nähtavasti välja anda võlakirju või uusi aktsiaid.

Sel ajal, kui Londoni börsi aktsiad kallinesid kohe pärast uudist ligi viiendiku võrra, langesid Saksa börsi aktsiad nelja protsendi võrra.

Praegu kuulub suurtele pankadele ja investeerimisfondidele enamik Londoni börsist.

Ka institutsionaalsed investorid lükkasid sakslaste pakkumise üleeile siiski tagasi, sest pidasid 5,3 Briti naela aktsia kohta liiga väheseks.

Samas ütles Londoni börsi ühe suurima omaniku Scottish Widows Investment Partnershipi investeeringute direktor Richard Dunbar, et pakkumises on näha väärtus. ?Vaja on siiski rohkem detailsemat ülevaadet, et pakkumist hinnata,? möönis Dunbar. Euroopa investeerimispankurid oletavad, et Londoni börs katsub esmalt hinda üles ajada ja siis vaatab, mis edasi saab.

Enamik analüütikuid peab Saksa börsi pakkumist juba praegu liiga kõrgeks. Tõesti, pakkumine 5,3 naela aktsia kohta on 23 protsenti kõrgem Londoni börsi reedesest sulgemishinnast. Et makstavat hinda õigustada, peab Saksa börs näitama tunduvalt suuremaid sünergiaid, kui oodatavad 50 mln naela aastas, kritiseeris Mamoun Tazi investeerimispangast Bear Stearns.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing