Mida jälgida digikaamerat ostes?

Siim Teller 16. detsember 2004, 00:00

Sama raha eest saaks ka näiliselt paremate tehniliste näitajatega tundmatuma kaameratootja riistapuu, kuid soovitan eelistada tuntud firmade tehnikat ? nende toodetud kaamerate optika, pildi- ja koostekvaliteet ning kasutusmugavus on senise kogemuse põhjal paremad.

Firmade turundussõnumit, et rohkem megapiksleid on parem, ei tasu liiga tõsiselt võtta ? tulemuseks on suuremad pildifailid, mis tähendab, et mälukaardile ja arvuti kõvakettale mahub vähem fotosid ning pildi salvestamine ja töötlemine võtab kauem aega.

Megapikslid. 3?4 on täiesti piisav, kui A4-suuruses väljatrükki tuleb ette vaid paar korda aastas, enamik fotosid jääb arvutisse ja 10×15 cm suurusega paberile. Kui nõudmised pildi kvaliteedi osas on väga kõrged, siis tuleks vaadata kallimate kaamerate poole.

Objektiiv. Enamikel selle hinnaklassi kaameratel on kolmekordne optiline suumobjektiiv, mis on piisav tavapildistamiseks, kuid jääb kaugemate objektide jäädvustamisel ebapiisavaks. Mõnedele kaameratele on võimalik juurde osta nn telekonverter, mis objektiivi suumiulatust pikendab. Kui oluline on siseruumides võimalikult laia vaate jäädvustamine tuleb fotopoes küsida võimalikult lainurkse objektiiviga kaamerat.

Pildikvaliteet. Head fotopoed pakuvad võimalust kaamerat katsetada, pilte nii ekraanil kui ka kohe väljatrükituna vaadata. Ise olen arvamusel, et sama hinnaklassi kaamerate pildikvaliteet on üsna võrdne, erinevused on väikesed ning arvutiekraanil või 10×15 cm foto puhul need praktiliselt silma ei torka.

Suurus ja mugavus. Väikese kaamera eelisteks on kaal ning võimalus see alati taskus kaasa võtta.

Teisalt on suuremate kätega pildistajal taolist kaamerat ebamugav kasutada ning külmema ilmaga peab kindad käest võtma, Eesti kliimas üsna oluline tegur.

Ostuplaane tehes soovitan poes katsetada mitme erineva kaameraga (ka erinevatelt tootjatelt) ? proovida pildistada, menüüs näiteks pildi kvaliteeti muuta, erinevaid võttere iime vahetada ? nii saab selgemaks, millise kaamera nupustik, menüüd ja kasutusloogika paremini sobib. Kaamera ostetakse pikemaks ajaks ja arusaadavusele ning lihtsusele tuleks kindlasti tähelepanu pöörata.

Mälukaardid. Kuigi enamikul kaameratest on sisseehitatud mälu, piisab sellest vaid paari täiskvaliteediga foto salvestamiseks.

Paraja suurusega mälukaart on möödapääsmatu investeering ja sellega tuleb arvestada. Soovitan osta 256 MB mälukaardi, kuid ägedamad pildistajad peaksid kaaluma veelgi suuremat kaarti.

Erinevad kaamerad kasutavad erinevat tüüpi mälukaarte, mille hinnad erinevad väga suures ulatuses. Seetõttu tuleks ostmise käigus poes uurida, millist kaarditüüpi soovitud kaamera kasutab, kui palju taoline kaart maksab ning kaaluda, kas ehk valida mõni teine kaamera, mis kasutab odavamat tüüpi mälukaarti, kuid on muudelt omadustelt samaväärne.

Aku. Akud on viimastel aastatel tubli sammu edasi teinud, samuti on voolusäästlikumaks muutunud kaamerad, kuid siiski soovitan mõelda lisaakude soetamisele kohe kaamerat ostes.

AA-tüüpi patareisid kasutavad kaamerad on mõõtudelt veidi suuremad, eeliseks aga võimalus igast külapoest värskendust osta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:50
Otsi:

Ava täpsem otsing