Miljon sõna: pildigalerii

Viljar Sepp 16. detsember 2004, 00:00

Piltide suuruse kohta võib üldiselt öelda, et mida suurem seda parem ? rohkem detaile. Foto võiks vaataja ekraanile korraga ära mahtuda, sest nii on seda mugavam haarata kui tervikut.

Veel võib pilte väiksemalt eksponeerima sundida teadmine, et potentsiaalsel vaatajal on halb ühendus, pildid ei mahu enam serverisse ära või kiputakse ilusaid suuri pilte varastama.

Galeriitarkvara on võimeline ise tegema pisipildid (thumbnails), soovi korral ka keskmise suurusega pildid. Et digitehnika arenguga käib kaasas ka originaalfailide mõõtmete pidev kasv, pole originaalide kuvamine külastajale mõistlik tegu.

Kujunduse võite luua ise, samas on korralikumatel tarkvarapakettidel olemas ports erinevaid maitsekaid kujundusmalle, mida kasutada. Albumi kujundus peaks olema võimalikult tagasihoidlik, et põhirõhk oleks piltidel endil.

Tasuta kodulehekülje majutamise teenuseid pakuvad keskmiselt 10 (nt www.hot.ee) kuni 25 (nt. www.zone.ee) MB ruumi, mis on mõnede albumite jaoks täiesti piisav.

Mida server peab veel oskama, sõltub valitud galerii loomise viisist.

Tehnilisi oskusi läheb tänapäeval vaja üha vähem. Probleemide tekkimisel tuleb alati kasuks inglise keele ja/või otsimootori kasutamise oskus.

Pildialbumi loomise võimalused võib laias laastus jagada kolmeks ? teenus, staatiline galerii ja dünaamiline galerii.

Vaatajale luuakse kuvatavad leheküljed serveris justkui lennult. Lahenduste keerukusaste on siin üsna lai: alates lihtsast skriptist, mis lihtsalt ühe soovikohaselt kujundatud lehe sees kuvab talle ette näidatud kataloogist kõiki pildifaile, kuni keeruliste ja võimalusterohkete lahendusteni.

Valikuvabadus on siin kõige suurem ja enne tasub läbi mõelda, mida teie galerii peaks oskama. Tähelepanelikult tasub läbi lugeda tarkvaranõuete loetelu.

Vastava tarkvaraga (võib loomulikult ka käsitsi) luuakse piltide indeksfailid pluss eraldi lehekülg iga foto kohta. Lisaks on vaja teada, et kuidas pildid ja lisafailid oma arvutist lükata veebiserverisse.

Ka see pole tänapäeval keeruline ? mõnedel galeriigeneraatoritel on FTP (file transfer protocol) kasutamise võimalus sisse ehitatud.

Tegemist on kellegi teise loodud ja hooldatava saidiga, millesse ka teie saate oma pildid võimalikult lihtsalt üles panna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing