• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rõõmus jõulustress

  Märgates ebatavaliselt palju nõutu näoga mehi padade ja pottide osakonnas, võib kihla vedada, et saabunud on jõuluaeg. Südame alt käib valus jutt, kuuldes, et USAs kulutatakse sel perioodil kinkide hankimiseks summa, mis vastab kahele kolmandikule riigi kaitsekulutuste eelarvest. Arenenud riikides peetakse seda perioodi kõige suurema stressi pühadeks. Õnneks leiutasid inglise teadlased Andrew Bell, David Brown ja Nicholas Terrett 1991. aastal südamerohu jõulustressi kurnava mõju leevendamiseks.
  Tulles tagasi pottide juurde, võib vahest olla lohutav teada, et survepott leiutati juba 1679. aastal, kui noor prantsuse füüsik Denis Papin oli õpipoisiks kuulsa inglase Robert Boyle?i juures. Viimane oli teinud endale nime gaasi rõhu ja mahu vahelise seaduspärasuse avastamisega. Papin uuris sama nähtust, kuumutades vett suletud katlas, ja ühel näljasemal hetkel rakendas katses kasutatud potti liha küpsetamiseks. Roog küpses üllatavalt kiiresti. Aasta pärast küpsetas Papin liha juba kuningas Charles II ja Kuningliku Seltsi (meie mõistes Teaduste Akadeemia) meeleheaks. Teadusejüngrite kõhu kaudu teenis ta autoriteetse seltsi liikme staatuse ning pani muuseas aluse hilisema aurumootori leiutamisele ning viimase kaudu kogu tööstusrevolutsioonile.
  Tühja kõhu abil seemendatud innovatsiooniga seoses tasub mainida John Montague (1718?1792) nime. Ta jõudis oma eluajal olla maadeavastaja kapten James Cooki patroon ja kogu admiraliteedi pealik, hiljem postiameti juht ja riigisekretär, kuid tänapäeva inglane võtab tema nime suhu seoses hasartmängulembusega. Nimelt on raske keset mänguhoogu sööma minna ja ühel järjekordsel nälja kannatamise hetkel palus Montague teenril hankida viilu liha ning juustu ning soovis, et need oleks paigutatud kahe leivakääru vahele säästmaks näppe ja päästmaks kaarte rasvastest jälgedest ? kaartide märgistamine lõppenuks väga kurva lõppmänguga. Aasta oli toona 1762 ja sinivereline Montague oli kuningriigis paremini tuntud kui Sandwichi neljas jaarl. Nagu juba öeldud, hammustab iga inglane pea korra päevas sandwich?i. Lisaks nimetas James Cook Vaiksest ookeanist avastatud saared Sandwichi saarteks (täna teame sama kanti Havai nime all).
  Sandwich?i nime kandev võileib ja kuningas Charles II väärivad mainimist seoses veel ühe inimnime kaubaks muutumise näitega. Tegemist on õukonna pagari Condomi juhtumiga. Mida mees kuningale tutvustas, jäägu siinkohal lahti seletamata, aga see koosnes loomasoolest.
  Olgu lisatud, et umbes sajand hiljem tilgutas Charles Goodyear kogemata väävelhapet kuuma toorkummi anumasse. Kui varem oli looduslik kumm murenev ja vähese elastsusega ning sobis peamiselt kinga alla panemiseks ja pliiatsijoone kustutamiseks, siis juhuslikult avastatud kummi vulkaniseerimine lõi aluse tänapäevasele elastse kummi tööstusele. Kumme sai panna igale poole. Kummi elastsust ülistasid revolutsionäärid autonduses ja naiste vabanemisliikumises. Naisi rõõmustas rasestumisorjuse ikke lõpp.
  Goodyeari eluõnne peekri täitsid paraku mured ja võlakirjad, mida oli viimaseks hetkeks kokku enam kui 100 miljoni tänapäevase Eesti krooni vääringus.
  Peale Goodyeari on naiste asja ajamise teenitud tunnustusest seni ilma jäänud veel vähemalt kaks innovaatorit. Esimene on prantslane Pierre Michaux. Koos poja Ernestiga valmistas ta 1861. aastal pedaalidega jalgratta (varasemad olid maast tõugatavad). Üle riigipiiride levinud velocipede sai Inglismaal tuntuks kui boneshaker (kondiväristaja). Teine õis tuleks viia ?oti veterinaari John Dunlopi hauale. Tema mõtles välja õhuga täidetud rattakummi. Viimane vähendas olulisel määral kondivärinat ja võimaldas võtta ette pikemaid reise. See omakorda muutis märkimisväärselt sotsiaalset ja demograafilist suletust, sest inimesed said võimaluse kohata liigikaaslasi kõnniulatusest kaugemalt (st kaugemalt kui naaberküla). Lisaboonusena vabastas jalgrattasõit naise keha deformeeriva korseti kandmise kohustusest ning tükk aega klasside erisust rõhutanud riietumine hakkas muutuma demokraatlikumaks ? mood läks massidesse.
  Esimesed sammud tegid prantslannad, kes võtsid kasutusele põlvpüksid. Pärast mõningast vastupanu murdus konservatiivsete brittide sündsa, kuid ebamugava riietumise traditsiooni vastupanu rattahulluse ees ja seejärel nakatusid ameeriklannad eesotsas Amelia Jenks Bloomeriga. Ameliat võib pidada esimeseks miniseeliku propageerijaks, olles Mary Quanti 1960. aasta miniseeliku kultusest ees sada aastat. Tänaseks on moe väsimatu muutumine kogu inimkonnale suure stressi allikas, mis kulmineerub iga-aastasel traditsioonilisel jõuluperioodil.
  Lohutussõnum saabub juba mainitud briti teadlastelt Bellilt, Brownilt ja Terrettilt. Mehed avastasid uue ravimi katsetamise käigus üllatava kõrvalmõju. Täna tunneme stressist vaevatud inimkonna südame raviks mõeldud sildenafili vaid kõrvamõju tõttu nime all Viagra. Aamen selle peale, vennas!
  Autor: Kristjan Port
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Massiimmigratsiooni hirmujutu ees põnnamine hoiab majandust kinni
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ülirange sisserännu kvoodi asendamisele mõistlike kitsendustega ei järgne massiimmigratsiooni ega äärmusrahvuslike mõtete populaarsuse plahvatuslikku tõusu, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Wolti ja Supercelli investorid toovad Soome börsile uue SPACi
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Wolti ja Supercelli investeerinud idukapitalifirma Lifeline Ventures on Helsingis börsile viimas uut firmaostufirmat (SPAC), mille eesmärk on osta osalus tulevases ükssarvikus.
Klotsifirma lööb keset pandeemiat rekordeid
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Taani mänguklotside tootja Lego on keset pandeemiast tingitud koduspüsimist tõeliselt õitsele puhkenud, kasvatades kõvasti nii käivet kui ka kasumit.
Euroopa andis Tallinna Haigla ehitamisele rohelise tule Puudu on 140 miljonit
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.
Euroopa Komisjon andis eile õhtul põhimõttelise heakskiidu Eesti taastekavale, sealhulgas Tallinna Haigla rajamise rahastamiseks 280 miljoni euro ulatuses.