PM: Eesti Energia keeldus pingekahju hüvitamast

21. detsember 2004, 08:01

Eesti Energia keeldus vääramatu jõu põhjendusega alajaamade rüüstamise tagajärjel tekkinud kahjusid tarbijatele hüvitamast.

Tarbijakaitseameti hinnangul vastutab siiski energiafirma tekitatud kahjude eest, kirjutab Postimees.

Tänavu septembris ja oktoobris tabas Eesti Energia alajaamu Tallinnas rüüstamislaine, kui vask- ja alumiiniumi varastanud vandaalid tekitasid elektrikatkestusi ja pingekõikumisi. Elektrienergia ülepinge lõhkus hulgaliselt koduelektroonikat, põhjustades tarbijatele tuhandeid kroone kahju.

«Käis kärakas ja elekter läks ära,» meenutas Ravi tänaval elav Peeter Randoja, kelle kodus purunes mikrolaineahi.

Samas majas elaval Pärtel Tõnsbergil said kannatada põrandalamp, arvutikõlarid, modem ja arvuti kõvaketas. Kõige parandamiseks kulus kokku ligi 1700 krooni. Sarnased kahjud tabasid Tõnsbergi sõnul ka teisi selle alajaama tarbijaid.

Eesti Energia tütarettevõte OÜ Jaotusvõrk keeldus aga tekitatud kahjude hüvitamisest, soovitades elektritarbijatel oma kahjunõuetega hoopis politseisse pöörduda. Võrguettevõtja ei vastuta lepingu rikkumise eest, kui rikkumine tulenes asjaolust, mida ei saanud objektiivselt ette näha, ära hoida või kontrollida, põhjendas firma.

«See on kliendile näkku sülitamine,» leidis kodumasinate remondi peale 1100 krooni kulutanud Peeter Randoja. «Sellist käitumist oma klientide suhtes võib endale lubada vaid monopoolne ettevõte.»

Peeter Randoja pöördus Eesti Energia abi saamiseks tarbijakaitseametisse, saades vastuseks, et kõnealuse juhtumi puhul ei olnud tegemist vääramatu jõuga ehk asjaoluga, mida võrguettevõtja ei saanud objektiivselt ette näha. «Alajaama rüüstamist sai Eesti Energia objektiivselt mõjutada ja ära hoida, ja pidanuks seda ka tegema, ning seetõttu ei ole kahjunõuete hüvitamisest keeldumine vabandatav,» märkis tarbijakaitseameti peadirektori asetäitja Marje Kokk.

Postimehe küsimustele vastates oli Eesti Energia siiski endistel seisukohtadel, kinnitades, et kolmandate isikute põhjustatud häireid elektrivõrgus ei saanud Jaotusvõrk ära hoida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing