Miljonid, pangajuhid ja kahtlused - aasta parim artikkel

Raimo Ülavere 22. detsember 2004, 00:00

Et artikleid oli seerias mitu ja teema ise on detailiderohke, kordan siinkohal veidi lihtsustades ja üldistades üle, millest Inno kirjutas. Lühidalt. Ühispanga tippjuhid eesotsas Ain Hanschmidti ja Lembit Kitteriga said 1997.?1998. aastal panga raha kasutades enda käsutusse sadade miljonite kroonide väärtuses Ühispanga aktsiaid, mis tegelikult kuulusid pangale. Aktsiad pandi panga juhtide kontrolli all olnud offshore-firmadesse, kes teenisid ka nende maha müümisest kopsaka vaheltkasu.

Ühispanga juhtide ärimoraali ilmestab muuhulgas fakt, et näiteks ühest offshore?ist võeti ainuüksi sularahas välja 1,7 miljonit krooni, kusjuures väljavõtjaks oli paberite järgi mees, kes tegelikult pole kunagi Eestis käinudki. Firma volitatud esindaja oli Lembit Kitter, kontaktisik Ain Hanschmidti sekretär. Kas ja kui palju teenisid panga juhid tehingutelt isiklikku tulu ja kas sellelt on ka maksud makstud, me ei tea. Tahaks lisada, et veel ei tea.

Miks Inno sellest teemast nii järjekindlalt kirjutas ja miks Äripäeva toimetajad valisid selle aasta parimaks artikliseeriaks? Sest meil on kahtlus, et panga tippjuhid läksid vastuollu panga toonaste aktsionäride ja klientide huvidega. Ja samad mehed juhivad täna endiselt Ühispanka. Olgugi, et sündmustest on möödas 6?7 aastat, siis milline oleks tänaste klientide garantii, et juhul kui korra tehti n-ö oma tasku, ei tehta seda uuesti?

Peab tunnistama, et artikliseeria on Innol veel pooleli. Me ei ole saanud kuni detailideni teada ja lugejaile vahendada, mis siis ikkagi tegelikult juhtus. Olulisim põhjus on siin Ühispanga juhtide soovimatus tõde avalikkuse ette tuua, varjates seda otsitud põhjendustele viitamisega. Tegemist olevat pangasaladusega ? meenutuseks, me räägime firmadest, mille asutajad ja volitatud esindajad olid needsamad panga juhid, ning teiseks sobib klassikaline põhjendus: ei mäleta.

Ehkki me pole veel näinud Ühispanga juhtide hämarat tagatuba, suutis Inno siiski paotada ust ja lasta sinna veidi valgust sisse. Kuid tehingute vastu tunneb huvi ka maksuamet, sularaha välja võtnud meest otsib rahapesu andmebüroo. Killukesi koguneb mosaiiki ning usun, et varem või hiljem näeme Inno vahendusel siiski ka tervikpilti.

Artikliseeria Ühispanga tippjuhtide aktsiaskeemidest
mai?juuni
Inno Tähismaa

Suurettevõte toidab tegevjuhi puukfirmat
21. aprill
Kristina Traks

Artikliseeria Viimsi valla juhtide tehingutest
juuni?oktoober
Gea Velthut-Sokka

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing