Euroopa ehitussektori aktsiad tegid tänavu võimsa tõusu

Euroopa ehituse ja materjalide indeks Stoxx Construction on aasta algusest kosunud enam kui viiendiku võrra. Samas on koondindeks Stoxx 600 tõusnud vähem kui kümnendiku võrra.

Ehitussektoris on kõige kiirema tõusuga olnud maailma suurim ehitusfirma, Prantsuse päritolu Vinci, mis on tänavu tõusnud enam kui poole võrra. Veidi enam kui poole võrra on tõusnud ka Austria firma Wienerbergeri aktsia. Seinamaterjalide tootmisele keskendunud Wienerbergeri kontsern on esindatud ka Eestis. Ida-Virumaal Aseris tegutseb Wienerberger AS, mis valmistab muu seas ka keraamilisi katusekive ja telliseid. Maailma suuruselt teise ehitusfirma Skanska aktsia on aasta algusest tõusnud veidi enam kui viiendiku võrra.

Viimase kolme kuu jooksul on Bloombergi küsitletud analüütikutest soovitanud Prantsuse ehitusfirma Vinci aktsiat osta 92 protsenti. Ehitussektori priimuse hinna ja kasumi suhe on 12,5, võrdluseks: sektori keskmine on 14,1.

Hispaania firmale Ferrovial on andnud ostusoovituse 85%, Wienerbergerile 57, Saksa Hochtiefile 56 ja Rootsi Skanskale 50 protsenti analüütikutest.

Aktsiate tänavuse ralli taga on kontsernide paisuvad kasumid. Maailma suurima ehituskontserni Vinci kasum kasvas esimese poolaastaga 29 protsenti, 252 miljoni euroni. Firma teatas, et hetkel on tema käes ka juba rekordiline arv tellimusi 13,9 miljardi euro eest tulevasteks perioodideks.

Analüütikute soosing ja positiivsed väljavaated ehitusfirmade puhul sõltuvad sellest, kas nad on tegevad Ida-Euroopas, kirjutas Austria suurim majandusleht Wirtschaftsblatt. Skanska on palju investeerinud tegevusse USAs ning kannatab nüüd dollari nõrkuse ning tagasihoidlike ehitusmahtude pärast. Kontsern pidi hiljuti just alla neelama 19protsendise tellimuste kahanemise.

Eriti populaarsed on hetkel ehituskontsernide aktsiad, kes on aktiivselt tegutsevad Ida-Euroopa ehitusturul.

Hispaania ehituskontsern Ferrovial omandas esimese ettevõtte Poolas 2000. aastal ja just hiljuti sai ta endale veel kahe kiirtee ehituse tellimuse. Analüütikute sõnul ongi parima rentaablusega just kiirteede ehituse üksus. Hispaania firma Ferrovial tütarfirma Cintra viidi ka oktoobri lõpus börsile ja hetkel soovitavad aktsiat osta 71,4 protsenti analüütikutest.

Hetkel otsivad hispaanlased pingsalt võimalusi Ida-Euroopas positsiooni tugevdada, kuna koduturul on lähedal ehitusbuumi lõpp ja saab otsa ka Euroopa Liidu toetusraha. Ida-Euroopas aga voolab Euroopa Liidust kopsakaid summasid infrastruktuuri ehitusse veel aastaid.

Halvasti läheb ehitussektoril Saksamaal, kus ehitusfirmasid ootab tuleval aastal kümnes järjestikune kriisiaasta.

Vaatamata sellele, et Saksa ehituskontsernid on tugevasti laienenud ka teistesse riikidesse, ei kuulu nad analüütikute lemmikute hulka. Saksa ehituskontserni Hochtiefi aktsiat soovitab osta vaid 56 protsenti analüütikutest.

Balti riikide börsidel noteeritud kaks ehitusfirmat on tänavu korralikult tõusnud. Muljetavaldava tõusu on teinud Merko Ehituse aktsia, mis on aasta algusest kosunud 54%.

Vilniuse börsi lisanimekirjas on noteeritud Leedu ehitusfirma Paneve?io Statybos Trestase aktsia, mis on tõusnud ligi viiendiku võrra. ?Selle aktsia hind on väga volatiilne ja seda kõigutab suuresti iga ostja või müüja,? ütles Leedu Hansabankase analüütik Vidmantas Saferis. Päeva keskmine käive on 11 000 krooni.

Ka Läti Parex Banka analüütik Arnis Celmins märkis, et Leedu ehitusfirmal on töös projekte, kuid tal puuduvad nende majandusnäitajate kohta täpsed andmed. ?Ma pole Paneve?io Statybos Trestast jälginud, kuna ka info kättesaamisega on probleeme,? ütles Celmins. Tema sõnul tõstab ehitusfirmade aktsiate hindu kiire majanduskasv Balti riikides.

?Merkol on võimsust ja oskusi, et ehitada suuri objekte, näiteks Hansabanka hoone Lätis,? avaldas analüütik tunnustust. Hetkel ehitab Merko ka Riia jäähokihalli.

Ka Merko kasumimarginaalid on tema sõnul ahvatlevad ja laenukoormus sealjuures väga väike. Firma hinna ja kasumi suhe on Celminsi sõnul normaalne, aga hinna ja raamatupidamisliku väärtuse suhe on ostmiseks juba liiga kõrge. Merko aktsiat soovitavad nii Parex Banka kui ka Hansabank Markets hoida.

Hetkel kuum