PM: Eesti transiidiäri maksutulu kuivab kokku

23. detsember 2004, 07:53

Juhtivatelt transiidiettevõtetelt maksudena riigieelarvesse laekuv rahasumma kahaneb aasta-aastalt, samal ajal kui transiitkaupade maht kasvab pidevalt.

Viimasel viiel aastal laekus transiidiettevõtetelt maksudena riigieelarvesse kõige rohkem raha 2002. aastal ? 1,12 miljardit krooni ehk kolm protsenti riigieelarve laekumistest. Mullu oli laekumine 0,81 miljardit krooni, mis moodustas ligi 2 protsenti eelarvest. Kuid tänavu 11 kuuga on laekunud vaid 0,6 miljardit krooni, mis moodustab ligi 1,3 protsenti riigieelarve tulude plaanist. Kui mullu 11 kuuga töödeldi kaupu 31,6 miljonit tonni, siis tänavu sama ajaga 34,2 miljonit tonni, kirjutab Postimees.

Ei rahandusminister Taavi Veskimägi ega ka majandusminister Andrus Ansip oska selgitada, mis toob kaasa transiidiärist riigieelarvesse laekuvate maksude kahanemise.

«Minu hinnangul on sellised arvuread vigased või pole avaldamiseks küpsed, sest elu ei näita transiidiäris kahanemist,» ütles Ansip. «Mina usaldan Tallinna Tehnikaülikooli teadlasi, kelle hinnangul moodustab transiidiäri Eesti sisemajanduse kogutoodangust ligi kümnendiku.»

«Eesti transiidiäri kiire kasvu ajad on möödas, sest juba enne 2010. aastat väheneb Eestit läbiv naftavoog,» ütles Eesti Tulevikuuuringute Instituudi direktor Erik Terk. «Maailmas nafta ei lõpe, kuid suureneb Venemaa sisetarbimine ja müük Hiinasse.»

Terk kordas seega naftatransiidi kokkukuivamise hoiatust, mis on saatnud transiidiäri viimased kümmekond aastat, sõltumata veomahtude märkimisväärsetest kasvunumbritest.

«Ettevõtete maksulaekumiste kokkuarvutamine pole lõplik tõde, sest transiidiäri veab endaga ülesmäge pangandust, ehitust, transporti ja teisi seotud valdkondi,» ütles Eesti tuntuim transiidiärimees, Pakterminali juht Aadu Luukas.

«Meie olime esimesed tugevad majandusmootorid ja aitasime teised ettevõtlusvaldkonnad arengukursile,» lausus Luukas. «Kui nüüd väidetakse, et meie panus on liiga väike, mõjub see lugupidamatult ja võrdub sooviga lüpsta võõraste üleskasvatatud lehma.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing