23. detsember 2004 kell 22:00

Meeleolukas põige klaasikunsti mängumaale

Kõik viis Hajavalo rühmituse liikmeist on sündinud 1960. aastatel, nad on õppinud Helsingi Taideteollises Korkeakolulus ja alustanud 1990ndatel iseseisvat loometeed. Igaüks neist töötleb klaasi omanäoliselt, kasutades erinevaid tehnikaid ? puhumist, pate de verre tehnikat, sulatust ja erinevaid pinnatöötlemise võtteid.

Näiteks Liisa Ikävalko eelistab aeganõudvaid klaasitehnikaid. Vormi loomine ja graveerimine nõuab keskendumist. Uutes töödes on kunstnik kinnitanud fotokoopia klaasi pinnale.

Päivi Kekäläinen esitab ka sellel näitusel pate de verre tehnikas vorme. Savimudelist võetud vormile kantakse klaasipuru (pate de verre), see sulatatakse ahjus ning tulemuseks on õrn läbikumav taies. Muide, ka meie klaasikunstnikud on tema juures käinud seda tehnikat õppimas.

Esko Kurvinen eelistab puhumistehnikat. Ka siin esitatud ?Tähe? sarja objektid on vormi puhutud klaasist.

Riikka Latva-Somppi tegeleb puhutud klaasi külmtöötlemisega. Sageli ilmestab ta omi klaasvorme graveeringuga. Koos klaasiga kasutab kunstnik teisigi materjale.

Anna Schroderus esitab ka siin puhutud klaasvorme. Värvilised ja metallfooliumiga ilmestatud teosed ongi ehk näituse kõige emotsionaalsemad.

Samuti on meeldiv tõdeda, et meie põhjanaabrite klaasidisainiesitlus on nii meeleolukas ja kaunis. Võimalik, et mõni praegu Tallinnas eksponeeritavatest teostest võetakse tulevikus Iittala või mõne teise ettevõtte seeriatoodangusse.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum