TeliaSonera ilustab Eesti Telekomiga oma kasumit

TeliaSonera tegi Eesti Telekomi aktsionäridele kevadisest kehvema pakkumise, et näidata oma kontserni kiiremat kasvu.

TeliaSonera ostis eile 109,84 krooni eest 100 Eesti Telekomi aktsiat ning suurendas osaluse üle 50 protsendi. See võimaldab Eesti Telekomi TeliaSonera kontserni konsolideerida ning näidata oma tänavuse aasta tulemusi tegelikkusest paremana. Eesti Telekomi suuromanik tegi aktsionäridele kevadisest kehvema pakkumise. Kevadel pakkus TeliaSonera aktsia eest 111,3 krooni, eile pakuti 109,84 krooni.

?TeliaSonera tegi nüüd veel pakkumise Eesti Telekomi aktsionäridele, et näidata ennast suuremana, ilusamana ja kiiremini kasvavana,? ütles Hansabank Marketsi peaanalüütik Urmas Riiel. Hansabank Marketsil on Eesti Telekomi aktsiale ?hoia?-soovitus ja hinnasiht 125 krooni. ?Pakkumise pärast me seda muutma ei hakka,? möönis ta.

?TeliaSonera eesmärk Eesti Telekomis 50% osaluse ületamisel on ettevõtte tulemuste konsolideerimine, et saavutada kontserni parem kasv,? ütles ka Suprema analüütik Triin Palge. Tema sõnul näitab ka uudise avaldamise kuupäev just enne aasta lõppu konsolideerimise soovi. ?Eesti Telekomil on väga tugev bilanss, neil on raha ja ei ole laenukoormat,? selgitas Palge.

Kolmanda kvartali põhjal oli Eesti Telekomil 1,14 miljardi krooni eest vaba raha.

Palge lisas, et TeliaSonera tegi nii, nagu ütles, ja ei pakkunud midagi rohkemat. Aktsionäridel on nüüd valida, kas nad lähevad selle pakkumisega kaasa või mitte. Samas aga ei sõltu pakkumine enam riigi otsusest ? TeliaSoneral on enamusosalus olemas.

?Väikeaktsionäride ja riigi otsusest sõltub, kas Eesti Telekom jääb börsile või mitte ? ilma riigi osaluse omandamiseta ei saa Eesti Telekomi börsilt ära tuua,? ütles Palge. Riigi eelnevat seisukohta arvesse võttes võib Palge sõnul arvata, et riik sellisel tasemel ei müü ning Eesti Telekom jääb börsile.

Riigil ei ole jätkuvalt põhjust Telekomi aktsiaid kiirelt ja odavalt müüa, ütles rahandusminister Taavi Veskimägi. TeliaSonera samm suurendada oma osalust üle 50% Eesti Telekomis on Veskimägi sõnul loogiline ? kuus kuud on möödas, neil on selleks seaduslik õigus, sest kevadine pakkumine ebaõnnestus. ?Eesti Telekom on jätkuvalt atraktiivne, tugeva kapitalistruktuuriga ettevõte, ka telekomisektoril laiemalt on aprillist möödunud kuude jooksul hästi läinud. Sel kevadel maksis Eesti Telekom 8 krooni dividendi, mis on hea varade tootlus vaadates riigi varade keskmist,? ütles Veskimägi.

TeliaSonera Norra, Taani ja Balti riikide kommunikatsioonijuht Kjell Lindström ütles Äripäevale, et on pikas perspektiivis huvitatud Eesti Telekomi 100protsendiliseks omanikuks saamisest. See tähendaks muidugi seda, et firma viiakse Tallinna börsilt minema. ?Pikaajaliselt oleme huvitatud osaluse suurendamisest 100 protsendini ja kui meil on 100 protsenti käes, on ju selge, et oleme osanikud vaid meie,? ütles Lindström. Ta loodab, et võimalikult paljud aktsionärid võtavad pakkumise vastu.

Hetkel kuum